Biegi narciarskie. Kornelia Marek wraca po dyskwalifikacji

W środę na Polanie Jakuszyckiej Kornelia Marek po raz pierwszy od dwóch lat wystartuje w oficjalnych zawodach. Wracająca po dyskwalifikacji za doping biegaczka powalczy o medal mistrzostw Polski. Marek weźmie udział w zawodach, mimo że nie spełnia formalnych wymogów.
Polski Związek Narciarski na start w krajowych mistrzostwach pozwala wszystkim zawodnikom, którzy posiadają drugą klasę sportową. Marek takiej nie ma, bo przez dwa lata nie biegała w oficjalnych zawodach, a więc nie osiągała też wyników na odpowiednim poziomie.

Olimpijka z Vancouver drugą klasę sportową miała zdobyć startując w mistrzostwach Karkonoszy. - Miała pecha, bo dyskwalifikacja kończyła jej się 16 marca, a zawody odbyły się wcześniej niż planowano - mówi trener kadry biegaczek, Wiesław Cempa.

W takiej sytuacji z pomocą Marek przyszli działacze PZN. - Zarząd ustalił, że warto zrobić dla Kornelii wyjątek i dopuścić ją do startu w mistrzostwach - tłumaczy sekretarz generalny związku, Grzegorz Mikuła.

- To dobra decyzja. Drugą klasę sportową tak naprawdę zrobi każdy młodzik. Kola nie miałaby żadnego problemu z osiągnięciem odpowiedniego wyniku, gdyby tylko miała możliwość jakiegoś startu przed mistrzostwami - uważa Cempa.

Trener, z którym Marek regularnie konsultowała się w okresie dyskwalifikacji, uważa, że zawodniczka ma szanse na dobre występy podczas mistrzostw Polski, a także na szybki powrót do reprezentacji. - Wiem, że ciężko pracowała, że chce wrócić na najwyższy poziom. Teraz po raz pierwszy od dawna skonfrontuje się z rywalkami - mówi Cempa.

Niestety, wśród nich zabraknie kontuzjowanych Justyny Kowalczyk i Sylwii Jaśkowiec.

Program mistrzostw Polski:

Wtorek, 20 marca - oficjalny trening

Środa, 21 marca - sprinty kobiet i mężczyzn stylem dowolnym

Czwartek, 22 marca - bieg kobiet na 5 km stylem klasycznym i bieg mężczyzn na 10 km stylem klasycznym

Piątek, 23 marca - oficjalny trening

Sobota, 24 marca - bieg kobiet na 15 km stylem dowolnym ze startu wspólnego i bieg mężczyzn na 30 km stylem dowolnym ze startu wspólnego

Niedziela, 25 marca - bieg sztafetowy kobiet 4x5 km i bieg sztafetowy mężczyzn 4x10 km