Eberharter złotym medalistą w gigancie

Austriak Stephan Eberharter , dominujący w Pucharze Świata zdobył wreszcie złoty medal olimpijski w slalomie gigancie. Wcześniej Eberharter wywalczył brąz w zjeździe i srebro w supergigancie, ale przed próbą na trasie ?CB run? w Park City groziło mu miano wielkiego przegranego tych igrzysk.

Austriak Stephan Eberharter , dominujący w Pucharze Świata zdobył wreszcie złoty medal olimpijski w slalomie gigancie. Wcześniej Eberharter wywalczył brąz w zjeździe i srebro w supergigancie, ale przed próbą na trasie "CB run" w Park City groziło mu miano wielkiego przegranego tych igrzysk.

Eberharter wyprzedził Amerykanina Bode Millera, który po pierwszym przejeździe był siódmy i Norwega Lasse Kjusa.

Austriak prowadził po pierwszym przejeździe z dużą przewagą nad drugim Włochem Massimiliano Blardone o 0,74 s. Różnice na dość płaskiej trasie były jednak niewielkie. Zajmującego na półmetku 12 miejsce Szwajcara didiera Cuche dzieliło od Blardone tylko pół sekundy. Wypadł już w pierwszym przejeździe Austriak Hans Knauss.

W drugim przejeździe prowadzenie wciąż się zmieniało. Dopiero Bode Miller zdecydowanie przestawił hierarchie, spychając na dalsze miejsce Austriaków i Norwegów. Miał w drugim przejeżdzie czas lepszy nawet od Eberhartera, ale straty nie odrobił.

Eberharter jest trzecim Austriakiem, który zwyciężał w slalomie gigancie na olimpiadzie po Toni Sailerze (1956) i Hermannie Maierze (1998).

Gwiazda 32-letniego dziś narciarza zabłysła pierwszy raz na mistrzostwach świata w Saalbach, w 1991 roku gdzie zdobył złoty medal w supergigancie i kombinacji. Dopiero 11 lat później Eberharter wywalczył kryształową kulę, za pucharową klasyfikację biegu zjazdowego. Przez blisko dekadę nie miał jednak sukcesów, trapiły go kontuzje. W 1997 roku od utraty miejsca w kadrze uchroniło go zwycięstwo w Pucharze Europy, takiej drugiej lidze alpejczyków.

Jego dominacja w Pucharze Świata, gdzie w tym sezonie niepodzielnie króluje zbiegła się w czasie z nieobecnoscią innego utytułowanego narciarza Hermanna Maiera.