Z³oty medal dla Kanadyjczyków! - korespondencja

Sta³o siê to, co wydawa³o siê niemo¿liwe. Jamie Sale i David Pelletier zdobyli jednak z³oty medal w parach sportowych. Czy to koniec k³opotów ³y¿wiarstwa figurowego z w³asnymi sêdziami. I koniec najwiêkszego skandalu igrzysk w SLC?


Jeszcze nigdy w sali konferencyjnej "A", najwiêkszej w Salt Palace, nie by³o tylu dziennikarzy i ekip telewizyjnych. Przed 15 minutami Reuters poda³, ¿e byæ mo¿e zostanie przyznany drugi z³oty medal w parach tanecznych. Zewsz±d wiêc ¶ci±ga³y t³umy dziennikarzy.

Gdy sala ucich³a szef MKOl Jacques Rogge: - Na wniosek Miêdzynarodowej Unii £y¿wiarskiej ISU z³oty medal otrzymuje równie¿ para kanadyjska Jamie Sale i David Pelletier. Podjêli¶my t± decyzjê w interesie sportowców.

S± wiêc dwa z³ota - Rosjanie Jelena Biere¿naja i Anton Sikarulidze zachowali swój medal.

- Odpowiedzialno¶æ spoczywa na sêdzinie francuskiej Marie Reine La Gougne, która przyzna³a sêdziemu g³ównemu zawodów, ¿e by³a pod presj±. To spowodowa³o z³e decyzje. ¦ledztwo jakie prowadzi ISU, dotyczy nacisków na ni± - powiedzia³ szef Miêdzynarodowej Unii £y¿wiarskiej (ISU) Ottavio Cinquanta.

Pierwszy sygna³ ISU dosta³a natychmiast po zawodach. Sêdzia La Gougne przyzna³a to sêdziemu g³ównemu, a nastêpnie zaprzeczy³a. W czwartek wieczorem przes³ucha³ j± sam Cinquanta w obecno¶ci innych osób. Przyzna³a, ¿e dzia³a³a pod presj±.

- To wystarczy. Nie by³a zapewniona równo¶æ szans dla zawodników - powiedzia³ Cinquanta.

Zeznania La Gougne zosta³y spisane i przez ni± podpisane. Tego samego dnia szef ISU dyskutowa³ o mo¿liwo¶ci naprawienia b³êdu z zarz±dem ISU. Sêdzia zosta³a zawieszona i postanowiono wys³aæ list do MKOl-u z propozycj± przyznania drugiego z³otego medalu.

Rano MKOl otrzyma³ pismo i Rogge zwo³a³ radê wykonawcz± MKOl. Obecnych by³o 9 cz³onków rady. 7 g³osowa³o za, jeden przeciw, jeden siê wstrzyma³. Kanadyjczycy maja z³oto. Zostan± udekorowani 21 lutego, razem z parami tanecznymi.

- To nie jest przeciwko Jelenie i Antonowi. To przeciw systemowi. Mam nadziejê, ¿e ta sprawa nie zostanie zamkniêta. Bo inaczej bêdzie mi bardzo przykro za innych sportowców, którzy byli, lub bêd±, w takiej sytuacji jak my - powiedzia³ David Pelletier.

Niestety, to nie koniec historii. Na sali panowa³a opinia, ¿e ISU w osobie sêdzi Marie Reine La Gougne, znalaz³a koz³a ofiarnego.

Reakcja Rosjan

Rosjanie z w¶ciek³o¶ci± przyjêli decyzjê MKOl. Szef Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Rudolf Niezwieski stwierdzi³, ¿e w³adze olimpijskie w³a¶nie zabi³y ducha ryalizacji.

- To gwa³t na naturze sportu. Przyznanie drugiego z³otego medalu jest przeciwne wszelkim normom moralnym i etycznym, jakie istniej± w sporcie. Pan Rogge, który w³a¶nie zosta³ prezydentem MKOl, prawdopodobnie nie rozumie, jaki ta decyzja bêdzie mia³a wp³yw na ruch olimpijski. Odt±d rywalizacjê w ka¿dej dyscyplinie bêdzie mo¿na rozstrzygn±æ nie na sportowej arenie, ale w zaciszu gabinetu - stwierdzi³ Niezwieski.



Pytanie o resztê sêdziów

Tak wielka odpowiedzialno¶æ zosta³a z³o¿ona na barkach jednej osoby, Marie Reine La Gougne. Ale by³o przecie¿ czterech innych sêdziów, którzy g³osowali na korzy¶æ pary rosyjskiej (w tym polska sêdzia Anna Sierocka). Czy ¶ledztwo dotyczy równie¿ ich? - zapyta³a Gazeta szefa ISU Ottavio Cinquantê:

- Dziwiê siê temu pytaniu. Przecie¿ sêdzia ma prawo do wyra¿ania w³asnej opinii przez dawanie odpowiednich ocen. ¦ledztwo jest w sprawie nacisków. Mamy ¶lady, mamy poszlaki, ale tylko w tej sprawie.



Do tej pory ISU tak zwalcza³a uk³ady na lodzie

1. Sêdziowie byli wyznaczani do konkursu w dniu zawodów

2. Sêdziowie zmieniali siê w zale¿no¶ci od konkurencji, b±d¼ czê¶ci konkurencji

3. Zwiêkszono liczbê obowi±zkowych elementów, aby polepszyæ obiektywizacjê ocen

4. Wprowadzono zapisy wideo i mo¿liwo¶æ powtórnego ogl±dania wystêpu, lub poszczególnych elementów wystêpu



Drugi precedens

To kolejny precedens w historii igrzysk z udzia³em sportowców z Kanady. W 1993 roku MKOl przyzna³ z³oty medal srebrnej medalistce z Barcelony w p³ywaniu synchronicznym Sylvie Frechette. Dzia³acze uznali, ¿e Kanadyjka zosta³a skrzywdzona z powodu b³êdu brazylijskiej sêdzi, która nie skorygowa³a swojej noty 8,7, któr± niechc±cy wbi³a do komputera zamiast 9,7. Nie odebrano wtedy z³otego medalu Amerykance Kristen Babb-Sprague.