Sport.pl

Wrócił najgorszy skoczek narciarski świata. Trzy skoki i wielka ulga Eddiego Edwardsa [WIDEO]

Był gwiazdą podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Calgary, choć w obu swoich startach zajął ostatnie miejsce. Kanada go kocha i wciąż o nim pamięta. Eddie "Orzeł" Edwards, przez wielu mianowanym najgorszym skoczkiem narciarskim w historii, wrócił na skocznię.
Brytyjczyk, który blisko trzy dekady temu zachwycił kibiców sportów zimowych, oddał swoje pierwsze poważne skoki od dwudziestu lat. I to w miejscu, dzięki któremu zapisał się w historii tej dyscypliny - Calgary. 53-letni zawodnik osiągnął na mniejszym z obiektów odległości 18, 38 i 70 metrów, przy czym należy dodać, że skakał stylem klasycznym, obowiązującym w czasach jego startów na igrzyskach.

- To ulga, duża ulga. Chciałem skoczyć 90 metrów, ale rezygnuję, będąc na szczycie. Wciąż jestem w jednym kawałku i czuję się szczęśliwy - powiedział dziennikarzom "The Guardian" Edwards."Orła" podczas jego trzech skoków wspierała grupa kilkuset kibiców, którzy przyjechali do Calgary specjalnie dla niego. - Ci wszyscy ludzie krzyczący "Eddie, Eddie" sprawiły, że wróciły do mnie wspomnienia sprzed 29 lat. To mi dało siłę i pewność siebie, by usiąść na belce i ruszyć. Ze skakaniem jest trochę jak z jazdą na rowerze, tego się nie zapomina, a przynajmniej nie całkiem - tłumaczył Edwards.

Były zawodnik pojawił się w Calgary w związku ze staraniami miasta o przyznanie organizacji zimowych igrzysk w 2026 roku.

Marzeniem Brytyjczyka od zawsze był start na igrzyskach olimpijskich. Początkowo trenował narciarstwo alpejskie, ale bez sukcesów. W wieku 22 lat zaczął rywalizować jako skoczek narciarski, a zwieńczeniem jego starań był występ w Calgary w 1988 roku. Edwards był jednym z powodów, dla których Międzynarodowa Federacja Narciarska wprowadziła system kwalifikacji do konkursu, uniemożliwiający zawodnikom jego pokroju start w głównych zawodach.

Więcej o:
Komentarze (26)
Wrócił najgorszy skoczek narciarski świata. Trzy skoki i wielka ulga Eddiego Edwardsa [WIDEO]
Zaloguj się
 • Henry Kinger

  Oceniono 3 razy 3

  Śmiejcie się cwaniaczki dalej. Ale który z Was ma takie jaja aby stanąć u szczytu takiej skoczni i skoczyć w finale choćby tak jak on...amator, napisali.
  Zgoda...ale to jak widać nie gra w szachy w bezpiecznym zapiecku.
  Raz zdarzyło mi się zwiedzić Wielka Krokiew w Zakopanem, będąc na szczycie, stwierdziłem że nie ma takich pieniędzy które zmotywowaly by mnie do skoku...jakiegokolwiek.
  Chociaż na nartach radzę sobie nie źle... tutaj jak widać ten amator nawet ma problemy z wyhamowaniem już na dole...
  Tak że, raczej należą mu się raczej brawa za odwagę, a nie Wasze drwiny.

 • remul

  Oceniono 14 razy 2

  Wygląda tak jak pisia próba posadzenia Syriusza-Wolskiego na stołku szefa Rady Europejskiej :)

 • ka-miller85

  Oceniono 1 raz 1

  Stylowo lepiej od Krafta.

 • KRECIK424

  Oceniono 3 razy 1

  Eddie lepiej lądował niż kandydat PiS - Wolski

 • yosemitesam

  Oceniono 3 razy 1

  Eeee, myślałem że Tonio wraca do gry.

 • abracadabra1

  Oceniono 3 razy 1

  Eddie wiecznie zywy :-) W zeszlym tygodniu ogladalam film Eddie the Eagle ( Eddie zwany Orlem)2016 . Film jest super pokazuje wariata , ktory zamierza sie na cos z czego nawet
  nie zdaje sobie sprawy i kradnie cala uwage mediow oraz serca publicznosci .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX