Sport.pl

MŚ w Lahti. Żyła był 3,5 metra lepszy od Krafta. Zdecydowały punkty za wiatr!

Mimo że Stefan Kraft ponownie został mistrzem świata w Lahti, to najdalej skaczącym zawodnikiem czwartku był w Piotr Żyła. Polak w dwóch skokach uzyskał w sumie 3,5 metra więcej niż zwycięzca, ale decydujące okazały się oceny za wiatr. Polak w drugiej serii popisał się fenomenalnym skokiem na 131 metrów i zaliczył awans z szóstego na trzecie miejsce
Chociaż Piotr Żyła był najdalej skaczącym zawodnikiem podczas konkursu na dużej skoczni w fińskim Lahti, to wyprzedziło go aż dwóch zawodników. Wszystko przez sprzyjający wiatr, który zabrał Żyle decydujące punkty. - To jest Piotrka dzień, trzeba mu oddać, że bardzo sobie na to zasłużył, był skoncentrowany i pokazał na co go stać. Tak odpalił w drugim skoku, że mógł nawet wygrać. - mówił w TVP Kamil Stoch. Mimo że Żyła oddał skoki w sumie o 3,5 metra dłuższe niż zwycięzca Stefan Kraft, to do złota brakło mu 2,6 punktu.

W skokach narciarskich za jeden metr na dużym obiekcie przyznaje się 1,8 punktu, co oznacza, że Piotr Żyła odległościami zyskał aż 6,3 punktu nad Kraftem.

Austriak okazał się zdecydowanie lepszy w punktach za styl i wiatr. Chociaż w notach od sędziów Kraft nadrobił nad Żyłą tylko 1,5 punktu, to decydujące okazały się punkty za wiatr. Kraft w dwóch skokach zgromadził w sumie 3,9 punktu za złe warunki, ale Żyła skakał przy znacznie lepszym wietrze i system odjął mu aż 3,5 punktu. W rezultacie Stefan Kraft notami za styl i warunki nadrobił aż 8,9 punktu, co pozwoliło z nawiązką zneutralizować metrową przewagę Polaka.

Brąz mistrzostw świata to drugie olbrzymie osiągnięcie Piotra Żyły w tym sezonie. W styczniu Polak zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej 65.Turnieju Czterech Skoczni. Tuż po zakończeniu konkursu Żyła wyraźnie się wzruszył. Było wyraźnie widać, jak bardzo przeżywa swój kolejny sukces w tym sezonie. - Do końca nie wiem co się stało, nie wiem... Po prostu - lakonicznie odpowiadał Żyła reporterowi TVP. Polak był wyraźnie wstrząśnięty trzecim miejscem i długi nie potrafił dojść do siebie.

Więcej o:
Komentarze (89)
MŚ w Lahti. Żyła był 3,5 metra lepszy od Krafta. Zdecydowały punkty za wiatr!
Zaloguj się
 • yosemitesam

  Oceniono 17 razy 11

  Ludzie, przestańcie już wszędzie doszukiwać się spisków przeciwko naszym. Gdyby takowe były, myślicie że Niemcy i Austriacy pozwililiby naszym skoczkom zdominować Turniej 4 Skoczni?
  Trzeba z dumą przyjąć ten medal i skopać im tyłki w drużynówce.

 • Mundek Orłowski

  Oceniono 7 razy 5

  Historyczne osiągnięcia naszych skoczków na mistrzostwach swiata, medal i czterech skoczków w pierwszej dziesiątce. Cieszę się i życzę złoty medal w skokach drużynowych.

 • dreyer

  Oceniono 6 razy 4

  Przeliczniki w tym konkursie to była wyjątkowa loteria, więc pierwsza trójka mogła zostać skonfigurowana w dowolnej kolejności. Liczy się medal, to jakiego ostatecznie jest koloru determinuje nieuchwytny pierwiastek szczęścia.

 • spoko-spoko

  Oceniono 3 razy 3

  "po co za wczesnie wygrywac?" :-)))
  Czyz to nie piekne?
  I tak trzymaj Piotrek, gratulacje.

 • mczes57

  Oceniono 5 razy 3

  Brawo panie Piotrze.Wielki szacunek. Życzę dalszych sukcesów.

 • piotrek_meteorolog

  Oceniono 19 razy 3

  Komputer robi to co każą mu ludzie. Takie rzeczy da się zrobić...Dawno nie było takiego przekrętu.

 • Kasia Wyrczak

  Oceniono 4 razy 2

  oglądam jeszcze raz ten drugi skok Piotra i nie mogę pojąć jak można było go ocenić na 18.5 i to przez polskiego sędziego !!! nawet 19 to było zbyt mało. Biorąc po uwagę odległość i styl to powinny być oceny w przedziale 19.5 - 20.0 i Piotrek miałby co najmniej srebro.

 • ochujek

  Oceniono 6 razy 2

  Tak czy siak, wina Tuska. Jarek łapaj go!

 • rezun-one

  Oceniono 1 raz 1

  Kilka dni temu czytałem wypowiedz Kota że należy zwiększyć przelicznik punktowy za wiatr.
  Podobno dotychczasowy nie rekompensuje utraty odległości.
  Gdyby wprowadzić to w życie wtedy Zyła przegrałby jeszcze wyraźniej.
  Czasami na tych punktach zyskuje nasz Stoch dobrze skaczący z wiatrem.
  Wczoraj Stoch zawalił drugi skok co zdarza mu się wyjątkowo rzadko.
  Współczuję mu, bo trochę się pogubił i może przegrać PS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX