Ró¿nica g³osów by³a niewielka. Pekin dosta³ 44 g³osy, natomiast A³maty 40. Gospodarz igrzysk by³ wybierany spo¶ród zaledwie dwóch miast dopiero po raz drugi w trakcie ostatnich 34 lat (wcze¶niej taka sytuacja mia³a miejsce gdy Turyn dosta³ prawo organizacji IO 2006 pokonuj±c szwajcarski Sion). To trzecie kolejne igrzyska, jakie zostan± rozegrane w Azji. Po³udniowokoreañski Pjongczang zorganizuje zimow± olimpiadê w 2018 roku, natomiast japoñskie Tokio przyjmie sportowców w lecie 2020 roku.
Igrzyska bez ¶niegu?
Przeciwko chiñskiej kandydaturze protestowali ekolodzy, Tybetañczycy oraz obroñcy praw cz³owieka. Pekin i jego narciarskie rewiry s± suche, w okolicy spada 38-50 cm wody rocznie, a do na¶nie¿ania potrzeba ogromnych ilo¶ci wody. Wydrenowanie jej grozi ekologiczn± masakr±. Za to zdaniem obroñców praw cz³owieka mog± to byæ "igrzyska hañby". Wiêcej w tek¶cie:
Nie chc± zimowych igrzysk w Pekinie
Chiñczycy chc±, by te igrzyska by³y impulsem do rozwoju sportu zimowego w tym kraju. Do na¶nie¿enia obiektów potrzebne bêd± ogromne ilo¶ci sztucznego ¶niegu. W Pekinie odbêdzie siê jedynie czê¶æ zawodów; te, które mog± zostaæ rozegrane w halach. W Yanqingu (90 km od Pekinu) rywalizowaæ bêd± m.in. bobslei¶ci oraz skeletoni¶ci. Najwiêcej konkurencji odbêdzie siê w Zhangjiakou (220 km od Pekina). Chodzi m.in. o skoki narciarskie, biathlon czy snowboard. Zhangjiakou ze stolic± ma po³±czyæ szybka kolej; taka podró¿ wed³ug zapewnieñ organizatorów ma potrwaæ zaledwie 50 minut.
Nikt nie chcia³ olimpiady
Te wybory by³y bardzo specyficzne. Nie bra³a w nich udzia³u ca³a Europa. Na pocz±tku z wy¶cigu wycofa³y siê
Monachium i Sankt Moritz. Podobnie post±pi³y potem inne europejskie miasta -
Kraków, Lwów, Sztokholm i Oslo, które by³oby faworytem do organizacji tej imprezy. - Pos³uch zdobywaj± ci, którzy mówi±, ¿e (...) igrzyska to w obecnej formule bardziej k³opot ni¿ zaszczyt. Pi³karski mundial czy Euro s± bardzo kosztowne, ale w ich przypadku infrastrukturê siê buduje w ca³ym kraju i jest szansa, by zagospodarowaæ wszystkie obiekty. Przy igrzyskach nie ma na to szans, nawet wielki Londyn z ogromnymi tradycjami sportowymi nie wch³on±³ tych wszystkich aren bez d³awienia siê - t³umaczy³ tê sytuacjê Pawe³ Wilkowicz w swoim tek¶cie:
Pekin kontra A³ma Ata, czyli albo igrzyska 2022 bêd± kontrowersyjne, albo nie bêdzie ich wcale.
Og³oszenie gospodarza zosta³o nieco przesuniête ze wzglêdu na problemy techniczne. Cz³onkowie MKOL-u musieli g³osowaæ rêcznie, co wyd³u¿y³o tê procedurê.
W Chinach bez euforii
Kiedy w 2001 r Pekin zosta³ wybrany gospodarzem igrzysk letnich 2008' Chiñczycy pêkali z dumy. W ich odczuciu Chinom ten honor siê od dawna nale¿a³. Tamtego dnia noc± wniebowziête t³umy, setki tysiêcy ludzi z gwizdkami i flagami, wype³ni³y plac Tiananmen. 14 lat potem kandydatura Pekinu na gospodarza igrzysk zimowych 2022', ju¿ tak nie porywa³a. Na kilka godzin przed g³osowaniem na chiñskich portalach has³o "olimpijska kandydatura Pekinu" wystukiwano rzadziej ni¿ nazwisko gwiazdy koreañskiego popu Raina i tytu³ popularnego show telewizyjnego - zauwa¿a "Wall Street Journal".
Niektórzy internauci pytali czy kraj, gdzie gie³da siê sypie, staæ na tak± imprezê. - Wtedy potrzebowali¶my olimpiady by wzmocniæ nasz wizerunek na ¶wiecie - pisze jeden z nich - teraz nie ma co marnowaæ na to pieniêdzy. I zauwa¿a, ¿e "wszystkie m±dre miasta wycofa³y kandydaturê". Optymi¶ci licz±, ¿e zniknie smog bo w³adze obieca³y MKOL niebieskie niebo na czas zawodów, . - Nie wybieram siê na Tiananmen nawet je¶li Pekin wygra - mówi Xu Nan, student Pekiñskiego Uniwersytetu Sportowego - Olimpiada nie ma za wiele wspólnego z moim ¿yciem, w pi±tek wolê pój¶æ na kolacjê z przyjació³mi - dodaje.
Jak wygl±da³yby gwiazdy Barcy i Realu w latach 50-tych? ¦wietne grafiki!