Odpowiedzi

Sprawdź, czy wiesz wszystko o Małyszu

Odpowiedzi

Sprawdź, czy wiesz wszystko o Małyszu

1. Jak nazywa się najgroźniejszy rywal Adama Małysza, lider klasyfikacji Pucharu Świata?

a) Młodszy od Polaka o rok Niemiec nie tylko jest świetnym skoczkiem, ale także potrafi przegrywać. Nazwał Małysza "przybyszem z innej planety", "poza zasięgiem w tym sezonie", "skoczkiem, który rozwinął dyscyplinę, poprowadził w XXI wiek" (1 pkt).

2. Jak długie są narty, na których skacze Małysz:

a) Narty powinny być zawsze dłuższe od skoczka, bo wtedy może on dalej polecieć. Ale z długością nie wolno przesadzić. Podczas pierwszych zawodów Pucharu Świata w tym sezonie w fińskim Kuopio Małysz, choć oddał najdłuższy skok, został zdyskwalifikowany, bo okazało się, że miał narty o 2 cm za długie. Przepisy mówią, że narty nie mogą być dłuższe niż 140 proc. wzrostu zawodnika (2 pkt.).

3. Na jakiej skoczni Małysz wygrał swoje pierwsze zawody Pucharu Świata?

a) Holmenkollen w Oslo. Było to w marcu 1996 r. 18-letni Małysz wygrał ostatnie zawody sezonu. 50 tys. norweskich kibiców zgotowało mu owację na stojąco, a prasa napisała, że jego skok był "prawdziwą perełką konkursu". Gratulował mu osobiście król Harald. Polak pokonał m.in. swego idola (patrz pytanie 7) trzykrotnego mistrza olimpijskiego Jensa Weissfloga, który po tym konkursie skończył karierę (2 pkt.).

4. Czyj rekord Polski pobił Małysz, skacząc w Harrachovie 206,5 m?

c) Wprawdzie przed rozpoczęciem konkursu rekordzistą był Piotr Fijas (194 m), ale nim Małysz zdążył skoczyć swoje 206,5 m, najpierw jego kolega z kadry Robert Mateja skoczył 200 m. Czyli to Mateja pobił 14-letni rekord Fijasa, a Małysz pobił rekord Matei (2 pkt.).

5. Kim z zawodu jest Adam Małysz?

a) Dekarzem. Jeszcze w ubiegłym sezonie, zrażony niepowodzeniami, a co za tym idzie słabymi zarobkami, chciał rzucić sport i zarabiać na życie kładzeniem dachówek. Na szczęście trenerzy przekonali go do zmiany decyzji (1 pkt).

6. Dlaczego Adam Małysz nosi okulary?

c) Małysz wyznał na łamach "Polityki", że widzi dobrze, ale człowiek tak nikczemnej postury, mający tak piękną żonę i wspaniałą córkę, chce czasami wyglądać poważnie (2 pkt.).

7. Kto był młodzieńczym idolem Małysza?

c) Idolem Małysza był słynny skoczek Jens Weissflog (Niemcy, wcześniej NRD), czterokrotny triumfator Turnieju Czterech Skoczni. - Kiedy byłem mały, skakaliśmy z kolegami pod nazwiskami sławnych skoczków. Ja zawsze byłem Weissflogiem - opowiadał "Gazecie". Teraz Niemiec nie szczędzi Polakowi pochwał jako komentator telewizyjny (1 pkt).

8. Jaki samochód dostał Adam Małysz w nagrodę za wygranie prestiżowego Turnieju Czterech Skoczni?

c) Nagrodą było Audi A4 Quatro, warte ok. 55 tys. marek. Na razie zostało w Austrii, bowiem Małyszowi szkoda wydawać drugie tyle na cło. Prezes Głównego Urzędu Ceł Zbigniew Bujak stwierdził, że zgodnie z prawem nawet on nie ma możliwości zwolnić skoczka z opłaty. Zresztą - jak przekonywał w radiowej "Trójce" rodzimy gangster - lepiej wziąć równowartość, bo kierowcę i tak pewnie wysadzą z auta na pierwszych światłach (1 pkt).

9. Co, zgodnie z zaleceniem psychologa, nuci sobie pod nosem Adam Małysz, wjeżdżając wyciągiem na skocznię?

b) Wjeżdżając na skocznię Małysz nuci sobie pod nosem kolędy. Japońscy dziennikarze, którzy dowiedzieli się o tym z tłumaczonych artykułów z polskiej prasy, przesłanych im via Tokio, prosili nas, żeby im te kolędy zanucić. Nuciliśmy do mikrofonu, zastanawiając się, jak będą brzmiały w wykonaniu japońskich mistrzów: Noriaki Kasai albo Masahiko Harady (2 pkt.).

10. Co szczególnego zjada Małysz przed skokiem?

c) Przed skokiem Adam lubi zjeść suchą bułkę z bananem. Trener Tajner opowiadał, że kiedy podczas Turnieju Czterech Skoczni czujni rywale to zauważyli, w strefie dla zawodników zabrakło obu produktów. Wszyscy zaczęli jeść to samo co Polak. Na szczęście niewiele im to pomogło (1 pkt).

11. Stając na skoczni, Małysz za każdym razem myśli sobie:

c) Przed skokiem Adam lubi zjeść suchą bułkę z bananem. Trener Tajner opowiadał, że kiedy podczas Turnieju Czterech Skoczni czujni rywale to zauważyli, w strefie dla zawodników zabrakło obu produktów. Wszyscy zaczęli jeść to samo co Polak. Na szczęście niewiele im to pomogło (1 pkt).

12. W ile sekund Małysz rozpędził się na skoczni w Harrachovie do prędkości 100 km/godz.?

a) 9,79 s to rekord świata w biegu na 100 m. Natomiast Małysz potrzebował 6,2 s, by osiągnąć prędkość 100 km/godz. na rozbiegu mamuciej skoczni w Harrachovie. Tyle samo czasu na osiągnięcie takiej prędkości potrzebuje sportowe auto, np. Porsche 911 (1 pkt).

13. Kiedy trener Małysza Apoloniusz Tajner uwierzył, że jego zawodnik wygra Turniej Czterech Skoczni?

a) Trener Tajner wiedział, że Adam wygra cały turniej już po drugim konkursie w Garmisch-Partenkirchen. - Był w takiej formie, że musiał dokonać czegoś wielkiego - opowiadał "Gazecie". - Szczerze powiem, że najbardziej bałem się, czy on utrzyma tę formę przez święta. Kiedy wracaliśmy do Polski z Ga-Pa, zastanawiałem się, jakiego Adama zobaczę po Nowym Roku. Głowiłem się, jak "przetrzymać" go przez czas świąt, żeby nie stracił dyspozycji. Ale się udało (1 pkt).

14. Jaki największy błąd udało się Małyszowi wyeliminować w tym sezonie?

b) Dotąd Małysz niezmiennie narzekał na lewą nartę, której nie potrafił utrzymać prosto. Ściągała go przez to w dół. Tym zawsze tłumaczył każdy nieudany start. Trenerzy Tajner i Piotr Fijas kazali mu przestać się tym przejmować, zapomnieć, że w ogóle ma lewą nartę (2 pkt.).

15. Jak nazywa się styl, w jakim Małysz ląduje po skoku?

b) Telemark, czyli zeskok z wypadem. Eleganckie wysunięcie jednej nogi to przodu przy jednoczesnym jej ugięciu zyskuje u sędziów najwyższe noty za styl. Dotąd było to domeną m.in. Fina Jane Ahonnena. W Harrachovie Małysz skoczył tyle samo metrów co Fin, ale wyprzedził go dzięki wspaniałym notom (1 pkt).

Czy masz oczko?

21 pkt. - należy ci się trybuna honorowa

13-20 pkt. - zasługujesz podczas konkursu na miejsce w lepszych sektorach

5-12 pkt. - na razie siadaj w dalszych sektorach

0-4 pkt. - lepiej nie zbliżaj się do skoczni

opracował Michał Pol

Copyright © Agora SA