Jak spędzić Mikołajki z klasą? Na sportowo!

Każda okazja jest dobra, aby rozbudzać w uczniach zamiłowanie do sportu. Nauczyciele ze szkół uczestniczących w programie WF z Klasą pokazali, że w Mikołajki zamiast objadać się słodyczami, można się świetnie bawić ćwicząc.

W grudniu nauczyciele mieli okazję pochwalić się na swoich szkolnych blogach, co przygotowali dla swoich uczniów na Mikołajki. Pomysłów było tak wiele, że pozostaje tylko czytać, zachwycać się i...czerpać inspirację! Zespół WF-u z Klasą wyróżnił 9 z 45 wpisów blogowych (można je znaleźć TUTAJ ). My natomiast opisaliśmy kilka z nich.

Ćwicz w szkole, urzędzie i sklepie

Nauczyciele z Gimnazjum Świętego Wojciecha w Makowie po zajęciach lekcyjnych wyszli poza mury szkolne, by rozruszać całe miasto! Oto, co napisali na blogu :

"Pomysł na naszą akcję był wynikiem przemyśleń i obserwacji. Zadaliśmy sobie pytanie "czy sami możemy sprawić sobie prezent?". Co spowoduje, że ludzie sami zrobią coś dla siebie? I czy Mikołaj może nam w tym pomóc? Ile razy słyszymy od dziewcząt i chłopców, kobiet i mężczyzn :"od nowego roku zacznę ćwiczyć, będę aktywny/a, zrobię coś dla siebie". Dlaczego czekamy z tym do nowego roku? Zacznijmy od zaraz:! Postanowiliśmy (...) pokazać, że aktywność jest możliwa wszędzie i zawsze. Przygotowaliśmy dla naszych mieszkańców parę nieskomplikowanych ćwiczeń i prosiliśmy, aby wykonując je wspólnie z nami podarowali sobie odrobinę aktywności:) Nasze Mikołajki i Mikołaj działać zaczęli od gabinetu Dyrektora i sekretariatu. Jakie było zdziwienie, gdy zamiast prezentu Mikołaj poprosił, aby Pani Dyrektor i Pani Sekretarka sami zrobili sobie prezent w postaci ćwiczeń. Wiedząc, że praca polega głównie na siedzeniu przy komputerze zaproponowaliśmy ćwiczenia odciążające mm. ramion, karku, obręczy barkowej. Było miło i zabawnie. Dalej powędrowaliśmy do pokoju nauczycielskiego. Kierując się do Urzędu Gminy po drodze zachęciliśmy naszych mieszkańców do ćwiczeń. Okazuje się, że nie jest to wcale trudne. Zabawa była przednia! W Urzędzie Panie były nieco zdziwione, zwłaszcza, ze nasza Akcja była nie zapowiedziana, a przez co spontaniczna i udana. Wszyscy ćwiczyli z uśmiechem na twarzy. Zostaliśmy zaproszeni nawet do sklepu. Nasze Mikołajki i Mikołaj nie zapomnieli również odwiedzić naszych najmłodszych. A jakże! Zawitalismy również do makowskiego przedszkola.

Moje refleksje:

Nasi mieszkańcy sa naprawdę chętni do wspólnej zabawy;

Ludzie pracujący przy komputerach aktywnie poznawali ćwiczenia, pomagające relaksować i odciążać najbardziej narażone na przeciążenia przy tego typu pracy partie mięśniowe;

Najmłodsi świetnie bawili się przy muzyce, wykonując proponowane im ćwiczenia (w przedszkolu brak rytmiki)

W Akcji brało udział 9 Mikołajek i Mikołaj wraz z opiekunami. Całe przedsięwzięcie zajęło nam 1,5 godziny i przeprowadzone było po lekcjach, czyli w czasie wolnym od zajęć. Fakt ten niezmiernie cieszy, gdyż pokazuje, ze młodzież bardzo chętnie podejmuje różnego rodzaju przedsięwzięcia zupełnie bezinteresownie, dobrze się przy tym bawiąc:)

Odzew? Telefony z gratulacjami pomysłu, chęci i wykonania. Oby tak częściej".

Wieczór mikołajkowy inny niż wszystkie

Szczególne wyróżnienie należy się Szkole Podstawowej nr 1 w Miechowie. Nauczyciele w ciągu 3 dni dostarczyli dzieciom tyle radości i wykonali tyle pracy, ile w niektórych placówkach robi się przez cały rok!

Oto, jak wspominają te dni nauczyciele na blogu :

"6 grudnia Jedynka uczciła dzień świętego Mikołaja zdrowo i na sportowo. Prezenty pełne słodyczy to nie dla nas. W Centrum Kultury i Sportu zorganizowaliśmy Wieczór Mikołajkowy (...) Były popisy wokalne, tańce, pokazy sztuk walki, zręczności koszykarzy. W ten magiczny wieczór nikt się nie nudził, bo świetna zabawa była gwarantowana! Frekwencja przerosła nasze oczekiwania, gdyż po raz pierwszy zabrakła w Domu Kultury miejsc - nawet tych stojących!

4 grudnia uczennice z klasy Vb zabrały na basen czapeczki mikołajkowe. Wielka radość zapanowała już w szatni kiedy na czepki zakładały czerwone czapeczki. Czy będziemy w nich pływać? A może pozwolą nam w nich na zjeżdżalnie? Padały pytania. Mikołajki z V b zaskoczyły pięknym wystrojem. Na basenie tez czekała niespodzianka. Jakże wielka była radość kiedy wszyscy zobaczyli zamiast torów wielkie kąpielisko a na nim rowerki wodne. Za chwilę pojawiły się olbrzymie pontony. Tego nikt się nie spodziewał. Nasze dzieci uwielbiają zajęcia z wychowania fizycznego na basenie".

Ponadto nauczyciele zorganizowali dzieciom liczne zabawy ruchowe, turniej szachowy, turniej bowlingowy oraz turniej tenisowy.

Fantastyczne zabawy mikołajkowe zorganizowali również nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sokołowie Podlaskim. Wydarzenia z tego dnia zostały upamiętnione na nauczycielskim blogu , gdzie umieszczono piękną galerię zdjęć.

Ruch z sensem, czyli gramy i pomagamy

Szkoła Podstawowa w Stalach: Mikołajki świętowała w sposób szczególny. Dzieci oraz nauczyciele poprzez ruch i zabawę postanowili pomóc zwierzętom ze schroniska. Oto, jak wspominają ten dzień na swoim blogu :

""RUCH Z SENSEM - gramy i pomagamy " tak brzmiało hasło przewodnie tegorocznych szkolnych Mikołajek. Cały program wyszedł z inicjatywy gimnazjalistów naszej szkoły, którzy postanowili w ten dzień "poruszać się" i przy okazji komuś pomóc. Młodzież zaprosiła młodszych kolegów z naszej Szkoły Podstawowej tj. uczniów kl. IV,V i VI, uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Grębowie (naszej gminy), rodziców, nauczycieli, Dyrektora Szkoły oraz całą społeczność lokalną do włączenia się w mikołajkową przygodę sportową. Pracy było dużo, przygotowania do tego wyjątkowego dnia uczniowie rozpoczęli trzy tygodnie wcześniej: plakaty, zaproszenia, regulamin turnieju, dyplomy dla wygranych. Wszystko to uczniowie przygotowali sami pod okiem nauczycieli odpowiedzialnych za turniej. Uczniowie jednogłośnie postanowili pomóc bezdomnym zwierzętom.

Wybraliśmy schronisko z pobliskiej okolicy w Machowie. Zbieraliśmy jedzenie w puszkach dla psów i kotów, suchą karmę, oraz wszelkie potrzebne rzeczy dla zwierzaków. W każdej klasie uczniowie rozdali plakat mówiący o akcji charytatywnej, trójki klasowe stworzyły kąciki, w których gromadzili karmę. Do zbiórki chętnie włączyły się klasy młodsze I-III SP oraz dzieciaczki z naszego przedszkola. Zgromadzone rzeczy w dniu turnieju tj. 4.12.2015 r. przenieśliśmy na salę gimnastyczną w wyznaczone miejsce, tak aby każda zaproszona na turniej osoba mogła dołożyć swój "podarunek".

Akcja cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczestników, dzięki czemu zebrano 97 kg karmy dla zwierząt. Jeszcze większe emocje wzbudziła sama gra. Uczniowie naszej szkoły bardzo lubią grać w tenisa stołowego. W szkole na dwóch piętrach rozstawione są stoły, dzięki którym każdego dnia dajemy dzieciom możliwość gry. Uczniowie podczas turnieju grali równolegle na czterech stołach tenisowych, przestrzegając ustalonego regulaminu. Turniej odbył się w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie kl. IV-VI, młodzież I-III Gimnazjum oraz dorośli. Warunkiem udziału w grze była czerwona koszulka oraz czapka mikołajka. Zaproszenie przyjęły dwie panie, które wiele lat trenowały grę w tenisa stołowego osiągając liczne sukcesy, a także radny naszej wsi Stale oraz sołtys. Z chęcią zagrał, także Dyrektor naszej szkoły. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci, na ich twarzach widać było wiele pozytywnych emocji oraz malowała się chęć rywalizacji a przede wszystkim zwycięstwa. Cel został osiągnięty, dzieciaki złapały bakcyla i powoli planują kolejną taką akcję, której będzie przyświecał cel Ruch z sensem- gramy i pomagamy".