Nauczyciel WF-u z Klasą. Ten, który jest otwarty na potrzeby uczniów

Ewa Deutschmann ukończyła AWF w Poznaniu. Nauczycielka mianowana, jako WF-istka pracuje w gimnazjum w Koziegłowach od 12 lat. Pani Ewa jest również trenerem II klasy pływania oraz instruktorem rekreacji ruchowej o specjalności fitness.

Z jakimi problemami boryka się Państwa szkoła?

Problemem przede wszystkim są lekcje koedukacyjne, gdzie na małej sali gimnastycznej lekcje mają razem dziewczęta i chłopcy. Gdy jest ciepło możemy się podzielić i korzystamy z boiska zewnętrznego czy bieżni, ale zimą jest to niemożliwe. Co prawda radzimy sobie w różny sposób: uszyliśmy specjalną kotarę, która dzieli salę na dwie połowy i grupy nie mieszają się. Zimą korzystamy także z małej prywatnej siłowni, która znajduje się w naszej szkole ale w związku z tym, że siłownia nie jest nowoczesna i raczej królują w niej naprawdę stare sprzęty, nie jest to wystarczająco atrakcyjne dla dziewcząt, które szybko chcą wracać na salę gimnastyczną. Problemem jest też zużywający się sprzęt sportowy, który trzeba dokupić i uzupełnić a często nie ma na to pieniędzy.

W naszej szkole natomiast zniknął problem zwolnień z WF, gdyż od lat wraz z dyrekcją promujemy prosportowy tryb życia. Dyrekcja na bieżąco monitoruje zwolnienia lekarskie, jest w stałym kontakcie z przychodnią zdrowia i lekarzami pierwszego kontaktu. Obecnie na 350 uczniów mamy zwolnionych jedynie 15 i są to zwolnienia długookresowe.

Jak wspomina Pani swój WF z dzieciństwa?

Dla mnie to oczywiście miłe wspomnienia, gdyż zawsze lubiłam się ruszać i ruch był naturalną formą ekspresji. Osobiście nie pamiętam zwolnień z WF a zajęcia w szkole były tylko cząstką tego, co robiło się po lekcjach: pływanie, łyżwy, biegi, gra w gumę, skakankę, czy zabawy na trzepaku na podwórku były na porządku dziennym. Obecnie regularnie spotykam się na szkoleniach z moją panią od WF z liceum, która jest koordynatorem szkoleń w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. Jesteśmy w bardzo przyjaznych relacjach.

Jak zachęcić dziewczynki do ćwiczeń?

Dziewczętom należy zaoferować ciekawe i różnorodne formy ruchu. Osobiście stawiam na zajęcia WF o charakterze rekreacyjnym i staram się urozmaicać je elementami aerobiku, stepu, cross fitu, treningu funkcjonalnego, nordic walkingu czy zajęciami na siłowni. Należy pokazać młodzieży różnorodne formy ruchu, które mogą wykorzystać w wolnym czasie.

Ostatnio ćwiczyłyśmy treningi Ewy Chodakowskiej a nawet brałyśmy udział w wydarzeniu, które zorganizowała Ewa i zaprosiła szkoły do udokumentowania tego faktu. Trening się odbył, dołączyła do nas nawet pani dyrektor i właśnie powstaje film, który po feriach opublikujemy. Nagrodą miesiąca są płyty z treningiem Ewy Chodakowskiej i nagrodą główną przyjazd Ewy do szkoły i poprowadzenie treningu. Jest o co walczyć.

Poza tym chętnie organizuje wycieczki edukacyjno-sportowe do klubów fitness, gdzie uczestniczymy w profesjonalnie zorganizowanych zajęciach na stepie czy spinningu.

Często zimą jeździmy na lekcje na lodowisku, byliśmy również na lekcji squasha. Dziewczęta chętnie dają się namówić na tego typu zajęcia a często same zaczynają zapisywać się do klubów fitness i regularnie ćwiczyć, co mnie najbardziej cieszy.

Z dziewczętami uczestniczymy też w różnego rodzaju akcjach biegowych organizowanych przez miasto Poznań jak "Bieg z klasą" czy "Biegaj z opel Szpot".

Jak współpracować z rodzicami?

Nam bardzo pomogły we współpracy z rodzicami debaty dotyczące WF, które zorganizowaliśmy w ramach projektu WF z Klasą. Na dyskusję dotyczącą lekcji WF zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich klas, nauczycieli WF, dyrekcję ale również przedstawicieli Rady Rodziców. I choć rok temu musieliśmy odeprzeć kilka zarzutów skierowanych w naszą stronę, to jednak zdobyliśmy sprzymierzeńców w postaci rodziców i pozyskaliśmy środki finansowe na nowy sprzęt sportowy. Od 5 lat jesteśmy organizatorem akcji "Cała Polska Biega", gdzie zapraszamy do biegu zarówno młodzież ale i rodziców, to również sprzyja integracji na poziomie szkoła-dom.

Jaki nauczyciel to dobry nauczyciel?

To przede wszystkim osoba z pasją, potrafiąca swoją osobą zainspirować młodzież, musi być przykładem do naśladowania, ciągle się dokształcać, reagować na zmiany i na potrzeby młodzieży. Ponadto musi być sprawiedliwa, aktywna fizycznie i uśmiechnięta.

Czym jest wychowanie fizyczne?

Dla mnie to świadome dbanie o zdrowie, sprawność fizyczną ale i psychiczną. To również wszystko co wiąże się pod szerokim pojęciem edukacji zdrowotnej, czyli kształtowanie u uczniów nawyku dbałości o zdrowie własne i innych ludzi. Ale przede wszystkim to kształtowanie trwałego nawyku aktywności fizycznej.

Impreza sportowa zorganizowana przez panią Ewę Deutschmann: