Do Warszawy przyjechali nauczyciele i dyrektorzy szkół z całej Polski. Punktualnie o 11:00 Piotr Pacewicz prowadzący inaugurację dzwonkiem dał znak do rozpoczęcia.
Przeczytaj również relację z inauguracji na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej
Głos zabierali po kolei: Tomasz Półgrabski, gospodarz wydarzenia, Alicja Pacewicz, dyrektor ds. programów i wydawnictw w Centrum Edukacji Obywatelskiej, minister Andrzej Biernat, minister Joanna Kluzik-Rostkowska i Lidia Krzemień-Zimand, dyrketor ds. sportu rekreacyjnego w Sport.pl.
Podobnie jak rok temu ministrom wręczono rakietki do tenisa stołowego. Odbijając piłeczkę w tłum, każde z nich musiało wypowiedzieć swoje marzenie związane z polskim WF-em. Ci, którzy piłeczki złapali, returnem posyłali je w stronę stołu przy którym siedzieli goście. Padły m.in. postulaty, aby ograniczyć zwolnienia z WF, aby pozwolić nauczycielom pracować, aby uatrakcyjnić zajęcia, zmienić sposób oceniania na zajęciach, a także walczyć z wyśmiewaniem mniej sprawnych uczniów.
Po krótkiej przerwie na kawę przyszedł czas na warsztaty. Część dotycząca wymiany dobrych praktyk odbyła się w formule "world cafe". Przy każdym z trzech stołów siedział jeden z trzech ekspertów. Sesje trwały po 30 minut, po czym następowała zmiana.
Przy pierwszym stoliku o pozyskiwaniu środków finansowych na realizację sportowych inicjatyw mówiła Katarzyna Janicka, nauczycielka WF. Przy drugim Dorota Życzkowska i Hanna Szuskiewicz rozmawiały o partnerstwie i współdziałaniu podczas zajęć wychowania fizycznego i nie tylko. Prowadzące dyskutowały z uczestnikami o tym, jak szukać partnerów zewnętrznych dla inicjatyw sportowych.
Warsztat o trudnych sytuacjach i tematach, które mogą pojawić się podczas lekcji rozmawiał z nauczycielami Grzegorz Więcław, ekspert psychologii sportu, który współpracuje ze szkołami sportowymi.
Równocześnie z warsztatami w formule world cafe odbyły się dwie prelekcje.
Pierwsza dotyczyła postawy ciała. Prowadzący Anna Mierzwińska i Łukasz Giermasiński z Carolina Medical Center opowiedzieli o nowatorskich metodach oceny postawy ciała i sprawności fizycznej dzieci i młodzieży szkolnej. Pokazali również zestaw podstawowych ćwiczeń mających na celu korekcję patologii w budowie ciała.
W sali obok Anna Wojtalewicz pokazała nauczycielom, jak wprowadzić tanio, łatwo i bezpiecznie na WF elementy sztuki cyrkowej. Opisała również jak zaprezentowane gry i zabawy wpływają na rozwój psychofizyczny dziecka.
Po warsztatach uczestnicy zwiedzili Stadion Narodowy a potem obejrzeli zawody windsurfingowe.
Zwolnienie - świstek, który zmienia całe życie
WF z Klasą to program adresowany do nauczycieli i nauczycielek wychowania fizycznego. Działania prowadzone są przez Fundację Centrum Edukacji
Obywatelskiej, we współpracy z "Gazetą Wyborczą" i portalem Sport.pl, ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Wspieramy nauczycieli w opracowaniu innowacyjnych programów zajęć sportowych i pokazujemy, że mądrze prowadzony WF może być przyjemnością dla każdego. Kładziemy szczególny nacisk na zdrowy tryb życia, fair play, aktywizację uczniów mniej sprawnych oraz równe traktowanie chłopców i dziewcząt.
Do programu zapraszamy nauczyciela WF, dyrektora oraz co najmniej jednego nauczyciela innego przedmiotu. II edycja programu WF z Klasą rozpoczęła się we wrześniu i potrwa przez cały rok szkolny 2014/2015.
Aby zarejestrować szkołę, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie wfzklasa.pl Zgłoszenia przyjmujemy do 12 października Udział w programie jest bezpłatny. Decyduje kolejność zgłoszeń.