Biegać każdy może. Dołącz do Akcji Polska Biega

Co roku w drugiej połowie maja jesteśmy sprawcami biegowego pospolitego ruszenia! To Weekend Polska Biega - wielka akcja społeczna Gazety Wyborczej i Sport.pl. Tysiące osób z całej Polski organizują wtedy biegi i biegają z nami. Bądźcie częścią tego wielkiego wydarzenia. Wasza szkoła może pokazać, że biegać może każdy i że można się przy tym znakomicie bawić! Dołączcie do Akcji Polska Biega razem z całą szkolną społecznością (uczniami, rodzicami, innymi nauczycielami, sąsiadami szkoły etc.). Bieg w ramach Weekendu to świetna okazja, żeby zorganizować Lokalną Akcję Sportową.

Zorganizowanie biegowej imprezy nie jest arcytrudnym wyzwaniem. Nie trzeba dużych środków finansowych ani lat doświadczeń. Trzeba jednak ją zaplanować odpowiednio wcześniej. Przede wszystkim pozwoli to spokojnie przygotować bieg. Warto dobrze przemyśleć szczegóły - trasę, która nie będzie zbyt wymagająca czy ciekawe konkurencje dostosowane do możliwości uczestników. Należy oszacować liczbę uczestników, przygotować jakieś małe upominki dla zawodników, np. dyplomy. Dodatkowe atrakcje np. muzyczne, będą kolejnym atutem imprezy. Projekty dyplomów, plakatów i numerów startowych, gotowe do wydrukowania, są możliwe do pobrania z naszej strony internetowej www.polskabiega.pl. Na stronie znajdziecie też poradnik organizatora, w którym tłumaczymy dokładnie na co zwrócić uwagę, jak przygotować poszczególne elementy biegu. Nic tylko działać!

Bieg w LAS

Jednym z obowiązkowych zadań uczestników akcji WF z klasą jest zorganizowanie Lokalnej Akcji Sportowej. Jeśli chcecie, żeby organizowany przez was bieg był Lokalną Akcją Sportową, czyli obowiązkowym zadaniem szkoły w programie WF z Klasą, pamiętajcie o włączeniu do działań innej szkoły lub dowolnie wybranej grupy spośród społeczności lokalnej.

Polecamy nasz poradnik dotyczący organizacji LAS-u.

Biegnij z Mamą

Podstawą jest pomysł. Wyścig w klapkach, w workach, tyłem, z zawiązanymi oczami - brzmi jak wariactwo? Skądże! Dzieci na pewno będą zachwycone! Co ważne, impreza w ramach Weekendu Polska Biega może łączyć konkurencje biegowe z różnymi grami i zabawami ruchowymi. Tegoroczna edycja Weekendu Polska Biega odbywa się w przededniu Dnia Matki, stąd bieg można zorganizować w połączeniu z tym pięknym świętem. Zaprośmy Mamy do udziału, niech uczniowie pobiegną dla Mam! Może biegi w parach - Mama i dziecko związani wstążką?

Jak zarejestrować bieg

Rejestracja trwa do samego końca - nawet 24 maja można zarejestrować swój bieg. Na stronie rejestracji imprez znajduje się regulamin akcji oraz poradnik organizatora. Rejestracja imprez w ramach Weekendu Polska Biega jest bezpłatna. My natomiast będziemy o Was pisać na łamach naszego serwisu polskabiega.pl i wspierać Wasze bieganie. A dzięki mapie biegów dowie się o Was cała Polska!

Akcja Polska Biega

Polska Biega to akcja społeczna Gazety Wyborczej i Sport.pl powstała w 2006 roku z inicjatywy dwóch dziennikarzy Gazety i jednocześnie biegaczy - Piotra Pacewicza i Wojtka Staszewskiego. Od początku jej głównym celem jest zachęcenie do biegania nieprzekonanych i edukowanie, jak robić to bezpiecznie. Weekend Polska Biega to kulminacja działań osób związanych z Akcją. Setki amatorów, lokalnych aktywistów, pasjonatów biegania, instytucji, szkół i klubów organizuje wtedy swoje biegi. A tysiące entuzjastów biegania bierze w nich udział. W tym roku Weekend Polska Biega odbędzie się w dniach 23-25 maja. Dołączcie i Wy!

Z roku na rok coraz bardziej zdumiewa różnorodność organizatorów biegów w ramach Akcji Polska Biega. Wśród organizacji, które włączyły się w ubiegłoroczny Weekend były szkoły, przedszkola, kluby sportowe, OSiR-y, drużyny harcerskie, firmy, ambasady, a nawet zakłady karne. W pierwszej edycji weekendu było 152 biegi, w zeszłym roku ponad cztery razy więcej. Statystycznie w co czwartej gminie jeden bieg na 59,1 tys. Polaków - wylicza Piotr Pacewicz. - Gdyby Polska Biega była notowana na giełdzie, inwestorzy wyrywaliby sobie akcje! - dodaje.

W edycji 2013 w 651 biegach wzięło udział ponad 110 tys. biegaczy. To ogromna liczba, jednak popularność biegania daje podstawy do tego, by w tym roku liczyć na rekord. Wśród miejscowości, które zarejestrowały biegi do tegorocznej edycji (jest ich już ponad 80) są duże miasta, takie jak Gdańsk, Łódź, Koszalin czy Warszawa. Większość lokalizacji to jednak małe miasteczka i wsie, np. Lubiewo w woj. kujawsko-pomorskim, Kleczew w Wielkopolsce czy Czermin na Podkarpaciu. To małe miejscowe są zawsze lokomotywami naszej akcji i wspaniałymi ambasadorami zdrowego stylu życia w CAŁEJ Polsce.

Tańce narodowe, integracyjny WF i speed badminton, czyli co nowego na blogach