Zapasy dla dzieci. "Zapasy w każdej szkole" na warszawskim Targówku

W piątek na Targówku, w hali sportowej Zespołu Szkół nr 41 przy ulicy Bartniczej 2 odbędą się zawody zapaśnicze małych dzieci i trening z Andrzejem Supronem, byłym mistrzem świata i europy w zapasach. Zawody są częścią programu "Zapasy w każdej szkole", mającego na celu promocję dyscypliny wśród namłodszych.

Więcej o akcji "Zapasy w każdej szkole" przeczytasz na stronie zapasywszkole.pl

Andrzej Suporn nie tylko będzie gościem imprezy, jest również jej pomysłodawcą. - Duże zainteresowanie ze strony szkół utwierdziło nas w przekonaniu, że projekt "Zapasy w każdej szkole" jest potrzebny. Widzę, że zarówno uczniowie jak i nauczyciele są zainteresowani wprowadzaniem elementów zapasów do programu lekcji WF-u - mówi były mistrz.

Dzień z zapasami w Warszawie będzie drugą imprezą z cyklu "Zapasy w każdej szkole". Pierwsza odbyła się na początku grudnia w Lublinie. W turnieju wzięło udział ok. 100 dzieci z 8 szkół podstawowych.

W Warszawie, obok uczniów szkół podstawowych z Targówka, na zapaśniczej macie staną również dzieci w wieku przedszkolnym, reprezentacja VIII Ogrodu Jordanowskiego.

Organizatorzy tak zmodyfikowali zasady walki, aby dostosować je do poziomu umiejętności dzieci. Punkty będą przyznawane m.in. za sprowadzenie do parteru, wstanie, czy przytrzymanie przy macie. Dodatkowy punkt będzie można zdobyć za wyjście z piłką poza pole. W zawodach wezmą udział dziewczynki i chłopcy w 8 kategoriach wagowych: 26 kg, 29 kg, 32 kg, 35 kg, 38 kg, 42 kg, 46 kg oraz 50 kg.

Impreza została objęta patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Organizatorzy podkreślają, że głównym celem "Zapasów w każdej szkole" jest dotarcie do dzieci i nauczycieli z całego kraju i zarażenie ich pasją do jednej z najstarszych dyscyplin sportowych na świecie.

Imprezę organizują: Uczniowski Klub Sportowy "Zdrowy Targówek", Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, "Zapasy w każdej szkole" oraz Andrzej Supron.

Janikowski o zapasach dzieci: "Wyrabiają charakter wojownika"