WF z klasą. Jak zrobić Mały Test Sprawności

Szkoły w ramach akcji ?WF z klasą? zobowiązały się wykonać zadanie, które zmieni na lepsze lekcje wychowania fizycznego. Jednym ze sposobów jest Mały Test Sprawności.

Test dla programu "WF z klasą" opracował doktor Janusz Dobosz, wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, który od lat zajmuje się badaniem sprawności fizycznej dzieci i młodzieży.

W przypadku testów sprawności istnieją dwie skale porównawcze. Pierwsza to ta względem innych. Mówimy o niej, kiedy swoje wyniki zestawiamy z wynikami innych osób i na tej podstawie oceniamy naszą sprawność.

Drugim punktem odniesienia są nasze osiągnięcia. Porównujemy, jak radziliśmy sobie z danym ćwiczeniem wcześniej i jak radzimy sobie obecnie.

Druga skala wydaje się być równie ważna w sporcie jak ta pierwsza. Szczególnie jeśli mowa o lekcjach wychowania fizycznego. Różny poziom sprawności fizycznej dzieci może sprawić, że te mniej utalentowane sporotwo, będąc porównywanymi do najlepszych, szybko się zniechęcą.

Test obejmuje trzy ćwiczenia - skok w dal z miejsca, zwis na drążku i bieg długi. Ważne, żeby ćwiczenia były wykonane poprawnie. Inaczej test nie będzie wymierny.

Uzyskane wyniki można przeliczyć za pomocą specjalnego kalkulatora na wyniki centylowe. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jak osiągnięcia dzieci z mają się do osiągnięć ich rówieśników. Kalkulator centylowy jest dostępny na stronie internetowej Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej.

Jak wykonać Mały Test Sprawności krok po kroku