Na stronie internetowej Centrum Edukacji Obywatelskiej, współorganizatora akcji "WF z klasą" dostępne są poradniki, które tworzą bazę dobrych praktyk. Jest ona stale poszerzana. Nauczyciele szukający wskazówek, jak zmieniać wf, mogą znaleźć w niej cenne porady z zakresu pedagogiki, komunikacji, prowadzenia zajęć.
Zasady uczciwej gry należy stosować nie tylko w sporcie, ale zawsze wtedy, gdy dochodzi między nimi do rywalizacji. Poradnik zawiera wskazówki dotyczące stosowania zasady Fair Play zarówno podczas zajęć wychowania fizycznego, jak i na co dzień.
Oceny motywują, ale na krótką metę. Najlepiej budzić w uczniach wewnętrzną motywację do uprawiania sportu. Poradnik zawiera wskazówki przydatne na wszystkich etapach edukacji.
Kluczowe jest zrozumienie przyczyn. Proces zmiany nastawienia ucznia do lekcji jest długotrwały, ale serdeczność, opanowanie i dobre pomysły nauczyciela mogą wiele zmienić.
Nagminnym problemem, z którym borykają się nauczyciele wychowania fizycznego są zwolnienia z zajęć wypisywane przez rodziców. Wskazówki zawarte w poradniku dotyczą przede wszystkim szkół podstawowych, ale niektóre pomysły są uniwersalne dla wszystkich poziomów kształcenia.
Wystarczą niewielkie zmiany w prowadzeniu zajęć, żeby uczniowie, którzy zawsze byli na szarym końcu, poczuli się na wf-ie lepiej i nabrali przekonania, że nie ścigają się z kolegami i koleżankami, tylko pokonują własne słabości.
Spór między nauczycielami wf a pokojem nauczycielskim? Nie istnieje!