Chociaż bieganie jest najprostszym i najbardziej dostępnym sportem, to dzieci niechętnie niechętnie go uprawiają. Zwykle jest to czynność realizowana przy okazji innych dyscyplin: piłki nożnej, siatkówki, tenisa. Jak przekonać uczniów do biegania? Jest na to wiele sposobów, np. udział w biegach na orientację. W Tucholi odbywają się Mistrzostwa Polski Leśników w BnO. - Nasze dzieci wzięły udział w tej imprezie, co więcej, technikum angażuje się w bieg bardzo mocno, gdyż jest jednym z organizatorów przyszłorocznej imprezy - mówi Anna Grzywacz, nauczycielka WF-u w Technikum Leśnym w Tucholi. Uczniowie bardzo się zaangażowali, dwóch chłopców z technikum zakwalifikowało się nawet do Mistrzostw Europy! A zawody nie były łatwe. - Ten sport związany przede wszystkim z lasem, kompasem i mapą łączy w sobie cechy, którymi powinien charakteryzować się każdy leśnik: dobra orientacja w terenie, prawidłowe odczytywanie mapy i duża sprawność fizyczna - mówi pani Anna. Dzieci, które widzą, że same mogą się zaangażować w działania organizacyjne, dużo chętniej biorą czynny udział w inicjatywach sportowych. - Marsze i biegi na orientację to wspaniała dyscyplina sportu oraz świetna zabawa - mówi Mariusz Zajdel, WF-sta ze Szkoły Podstawowej nr 3. W tym roku udało mu się zorganizować terenowe wyścigi, w których brali udział nie tylko uczniowie, ale także ich rodzice. Jako, że nie zawsze jest możliwość wyjścia w teren, treningi odbywały się między innymi na sali gimnastycznej, gdzie dzieci musiały w jak najszybszym tempie zaliczyć określone na mapie punkty kontrolne zbudowane ze zwykłych słupków.
Biegi na orientację, to tylko jeden z wielu pomysłów, jakie nauczyciele realizowali podczas swoich lekcji. WF-iści wciągali swoich uczniów do sportu poprzez udział w zawodach lekkoatletycznych, organizowanie biegów charytatywnych. A jeśli dla kogoś bieganie było zbyt obciążające, pozostawały marsze, wycieczki krajobrazowe. Ewelina Wesołowska, nauczycielka z Zespołu Szkół w Biezdrowie wymyśliła aktywny Dzień Babci i Dziadka. Wszyscy uczestnicy wybrali się na żwawy spacer z kijkami do nordic walking. Frekwencja zaskoczyła samych organizatorów.
Nudny WF? Nie w Jaśle. Tam dzieci w ramach lekcji trenują na ściance wspinaczkowej. Wszystko zaczęło się od dyrektora szkoły - Doroty Czerneckiej oraz WF-istki Marii Stach. Obie ukończyły kurs wspinaczkowy, asekuracji i technik wspinania. Później postanowiły zarazić pasją dzieci. Jedne z zajęć prowadziła Edyta Ropek, trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata we wspinaczce ściankowej. Dzieci były trochę przestraszone, ale ciekawość i zapał wygrały. - Chłopcy próbowali zmierzyć się ze ścianą boulderową, na której wyznaczone są trasy o różnym stopniu trudności. Jednym udało ukończyć ją na samej górze, inni poddali się trochę wcześniej, ale grunt to dobra zabawa - przekonują nauczycielki. Semestr zakończyły zawody o Puchar Dyrektora szkoły, gdzie nagrody rozdawała sama Ropek. Uczniowie trenowali wszędzie: w parku linowym, a nawet na zwykłych, osiedlowych placach zabaw, bo wspinać się można przecież wszędzie.
Któż po rodzicach i nauczycielu może być większą inspiracją dla dziecka? Oczywiście sam mistrz. WF-iści pragnący uatrakcyjnić swoje lekcje, zapraszali znanych zawodników, którzy prowadzili zajęcia pokazowe, organizowali mini turnieje. W Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 gościem był Łukasz Kościelniak, zawodnik Juvenii Kraków oraz małopolski oficer rozwoju rugby z ramienia PZR, z którym chłopcy mogli uczyć się bezkontuzyjnej odmiany gry Rugby "TAG". - Dla większości uczniów zajęcia z jajowatą piłką były pierwszym kontaktem z tą dyscypliną sportu - mówi jeden z nauczycieli ZSM nr 1 - Najtrudniejszym elementem gry dla uczniów było wykonywanie dokładnych podań do tyłu, jednak pomimo początkowych trudności już po chwili uczniowie byli w stanie grać na zadawalającym poziomie, co sprawiło im wiele radości. Nawiązana została stała współpraca, która w przyszłości pozwoli na cykliczne prowadzenie lekcji wychowania fizycznego z rugby TAG. Dzięki otrzymanemu już sprzętowi do gry będzie możliwa także organizacja zajęć pozalekcyjnych.
Ewa Wilczek, WF-istka z Gimnazjum nr 19 w Lublinie sama w sobie jest autorytetem, gdyż do niedawna była reprezentantką Polski w piłce ręcznej. Stworzyła klasę o profilu sportowym, przygotowuje dzieci do zawodów. Ponadto organizuje zajęcia pokazowe z różnych dyscyplin zapraszając sportowców, wyprawy narciarskie, wyjazdy na turnieje sportowe w roli kibiców. Nauczycielka swoimi działaniami udowadnia, że kontakt z ludźmi, dla których sport jest pasją, zapala do działania również dzieci.
Uczniowie z Zespołu Szkół nr 5 w Kędzierzynie-Koźlu miały okazję uczestniczyć w treningu z zawodnikami z Zaksy w ramach programu Trenuj z Zaksą. Niesamowitym przeżyciem dla dzieci było również spotkanie z Bartłomiejem Mrozem, Vice Mistrzem Świata w parabadmintonie, członkiem kadry narodowej. Bartek udowadniał dzieciom, że "nie ma trudności nie do pokonania". - Uczniowie podziwiali go i wspólnie z nim ćwiczyli. A jego niepełnosprawność jeszcze bardziej dopingowała dzieci do ciężkiej pracy - wspomina jedna z WF-istek - takie lekcje są wielką przygodą dla uczniów. Sportowcy są ambitni, pracowici, a przy tym często są zupełnie normalnymi ludźmi.
Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren w Dąbrowie nie posiada sali gimnastycznej. Do niedawna brakowało podstawowego sprzętu sportowego. W placówce panował marazm i poczucie niemocy. Kolejni nauczyciele mieli dwa wyjścia. Mogli rozłożyć ręce lub wziąć się po prostu ostro do pracy. Wybrali drugą opcję. - Zainteresowaliśmy naszym problemem sołtysa, radnych, GOSiR, SZS, MEN, MSiT, a plan lekcji dostosowaliśmy do programu zajęć wychowania fizycznego - mówi Tomasz Woźniak, WF-ista - Przenieśliśmy wiele zajęć na obiekty zewnętrzne, w tym Orlik, lodowisko, basen. Współpracujemy z innymi szkołami z gminy, a sporą liczbę zajęć prowadzimy na boisku szkolnym na powietrzu.
Zapał się opłacił. Uczniowie biorą udział w zawodach sportowych i zdobywają medale. Dzieci rywalizują w biegach, meczach piłki ręcznej, piłki nożnej, tenisie. Z ostatniego miejsca klasyfikacji Szkolnych Zawodów Sportowych w gminie przesunęli się na miejsce trzecie. W szkole nie ma ani jednej osoby, która jest na stałe zwolniona z WF-u. Energia nauczycieli i zapał do działania wystarczyły, aby nie tylko zaciekawić dzieci sportem, ale również sprawić, aby się w tym sporcie udoskonalały.
Sport to nie tylko zabawa i rywalizacja. Często aktywność oznacza również konieczność wprowadzania ćwiczeń korekcyjno-kompensacyjnych, które do dynamicznych nie należą i w związku z tym są mało lubiane przez uczniów. Robert Jaszczuk, WF-ista pracujący w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Sokołowie Podlaskim wykorzystał największy dar, który posiadają dzieci: wyobraźnię. W trakcie żmudnych ćwiczeń dzieci przenoszą się w Himalaje i tam wspinają się na najwyższe szczyty, medytują w Tybecie lub też przemieszczają się w dalekie krainy wymyślnymi pojazdami. Jak się okazuje, czasem niewiele trzeba, by urozmaicić coś, co z założenia ciekawym nie jest.
Młodzi WF-iści przychodzą do pracy z całym bagażem pomysłów, ale wielu z nich szybko się poddaje, gdyż z każdym rokiem potykają się o coraz to nowsze przeszkody. Tak naprawdę to zaangażowanie, konsekwencja i pasja nauczyciela do swojego zawodu stanowi o wartości przedmiotu. Wiele zaprezentowanych idei nie wymaga dużego wkładu finansowego. Dzieci na WF-ie ćwiczą przy muzyce, nauczycielki wprowadzają elementy fitnessu. Ustanawiane są aktywne przerwy między lekcjami, w których uczestniczą wszystkie klasy, wraz z nauczycielami. Uczniowie dzięki WF-stom odkrywają stare i zapomniane zabawy, takie jak zośka, skakanie w gumę, podchody. Stają się wolontariuszami, wprowadzając w świat sportu osoby z upośledzeniem umysłowym, biegając, aby zebrać pieniądze dla potrzebujących dzieci. Uprawiają crossfit, kajakarstwo, turystykę pieszą.
Pomysłów może być wiele, tyle samo, ile powodów do narzekania. Na szczęście bohaterowie w szkołach istnieją, prężnie działają i nie dają się marazmowi.
Nauczyciel WF-u z Klasą. To ten, który nigdy się nie poddaje
Druga edycja programu WF z Klasą trwa
WF z Klasą to program adresowany do nauczycieli i nauczycielek wychowania fizycznego. Działania prowadzone są przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej, we współpracy z "Gazetą Wyborczą" i portalem Sport.pl, ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wspieramy nauczycieli w opracowaniu innowacyjnych programów zajęć sportowych i pokazujemy, że mądrze prowadzony WF może być przyjemnością dla każdego. Kładziemy szczególny nacisk na zdrowy tryb życia, fair play, aktywizację uczniów mniej sprawnych oraz równe traktowanie chłopców i dziewcząt. II edycja programu WF z Klasą rozpoczęła się we wrześniu i potrwa przez cały rok szkolny 2014/2015. Więcej informacji na stronie www.wfzklasa.pl