Tomasz Kuchar

Tomasz Kuchar

Tomasz Kuchar jest zaliczany do grona najwybitniejszych polskich rajdowców. Kariera wrocławskiego kierowcy obfitowała w liczne sukcesy, wśród których przewinął się także epizod startów w fabrycznym teamie WRC.

Początek kariery

Pierwsza styczność Tomka ze sportami motorowymi miała miejsce w 1993 roku. Tuż po zdaniu egzaminu na prawo jazdy młody kierowca zaczął startować w tzw. „okregówkach”, czyli w odpowiednikach dzisiejszych KJS-ów. Tak jak wielu kierowców z tamtego okresu, swoje pierwsze starty kuchar zaliczył za kierownicą Fiata 126p. Po otrzymaniu licencji rajdowej kierowca przesiadł się do Opla Astry GSI. W 1997 roku Kuchar został kierowcą zespołu Tedex Rally Team.

Rozwój kariery

Pierwszy znaczący sukces pojawił się w roku 1998. Startując Peugeotem 306, kuchar zdołał wywalczyć tytuł Mistrza w klasie N3. W sezonie 1999 Tomek reprezentował zespól Polsat Rally&Racing, z którym zdobył najwyższe trofeum w klasie F-2 (1999-2000).

W 2002 roku Tomek rozpoczął starty w Rajdowych Mistrzostwach Świata jako kierowca fabrycznego zespołu Hyundai-Castrol World Rally Team. Nie był to jednak pierwszy kontakt Polaka z rajdami na najwyższym poziomie – wcześniej Kuchar ścigał się w serialu WRC za kierownicą Volkswagena Golfa Kit Car, Toyoty Celica GT-4 oraz Toyoty Corolli WRC.

W sezonie 2003 Tomasz kontynuował starty za kierownicą Forda Focusa WRC. Rok później kierowca wystartował w kategorii PC. Jego bronią był wówczas Mitsubishi Lancer Evo VII oraz Evo VI (podczas Rajdu Wielkiej Brytanii).

W 2007 roku Kuchar sięgnął po tytuł Wicemistrza Polski w klasyfikacji generalnej w grupie N. W kolejnym sezonie kierowca startował w klasie S2000. Rywalizację ukończył na trzecim stopniu podium. Rok 2009 przyniósł Kucharowi Wicemistrzostwo Polski w klasyfikacji generalnej i Mistrzostwo w klasie S2000.

Inni polscy kierowcy rajdowi:

Jan Chmielewski - Krzysztof Janik - Jarosław Kazberuk - Maciej Szczepaniak - Grzegorz Baran

Tomasz Kuchar