Thierry Neuville

Thierry Neuville

Thierry Neuville to młody i niezwykle utalentowany zawodnik, który na profesjonalnej scenie rajdowej jest obecny od 2009 roku. Belgijski kierowca ma już za sobą poważne sukcesy, które mimo stosunkowo krótkiego stażu pozwoliły mu wpisać się do kanonu czołowych kierowców świata.

Początek kariery

Belgijski rajdowiec rozpoczął swoją karierę w 2009 roku za kierownicą przednionapędowego Citroëna C2 R2. W 2010 roku Belg 5-krotnie startował za kierownicą Citroëna C2 S1600, klasyfikowanego wyżej od R-grupowego odpowiednika. Drugie miejsce na podium w Rajdzie Bułgarii oraz trzecie miejsce w Rajdzie Francji wystarczyły do zdobycia siódmej pozycji w klasyfikacji końcowej prestiżowego cyklu JWRC, będącego przedsionkiem rywalizacji w najwyższej klasie.

Rozwój kariery

W sezonie 2012 Belg startował w zespole Citroën Junior Team. Rok 2013 przyniósł kierowcy tytuł wicemistrzowski wywalczony wraz z zespołem Qatar World Rally Team (za kierownicą Forda Fiesty WRC). W roku 2014 młody kierowca podpisał kontrakt z fabrycznym zespołem Hyundaia, powracającym do rywalizacji na rajdowych odcinkach specjalnych w królewskiej klasie WRC. Choć młody kierowca nie pełnił roli „frontmana” w fabrycznym teamie, to jego talent dal o sobie znać już podczas pierwszego sezonu za kierownicą Hyundaia i20 WRC. Na koniec roku 2014 Thierry Neuville uplasował się na szóstej pozycji. Identyczny wynik udało się osiągnąć w sezonie 2015. Rok 2016 przyniósł kierowcy kolejny sukces w postaci drugiego tytułu Wicemistrza WRC w karierze.

Inni kierowcy rajdowi:

Hayden Paddon - Mads Ostberg - Dani Sordo - Sébastien Ogier - Craig Breen

Thierry Neuville

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.