Andre Agassi dołączył do Galerii Sław Tenisa

Jeden z najwybitniejszych tenisistów w historii został w sobotę członkiem Międzynarodowej Galerii Sław Tenisa. Ośmiokrotny zwycięzca Wielkiego Szlema dołączył do tego zaszczytnego grona podczas uroczystości w Newport na Rhode Island, gdzie mieści się siedziba galerii.

Były nr. 1 światowego tenisa wstąpił w szeregi najbardziej zasłużonych ludzi dla tej dyscypliny sportu wraz z byłą organizatorką kobiecych zawodów tenisowych - Fern Lee Kellmeyer. Amerykaninowi towarzyszyła w uroczystości jego żona Steffi Graf, która członkinią galerii sław jest już od 2004 roku.

Osiągnięcia Agassiego na korcie pozwoliły mu być zapamiętanym jako jeden z najwybitniejszych sportowców w historii, jednak pewną rysą na jego wizerunku są fakty, jakie ujawnił w swojej autobiografii. Tenisista zażywał narkotyki i raz skłamał, by uniknąć testu na ich obecność.

Wzruszony Agassi przyznał, że popełniał podczas swojej kariery błędy jednak jest wdzięczny za wszystko co dał mu ten sport: - Zakochałem się w tenisie zdecydowanie zbyt późno, jednak mam wszystko co jest dla mnie ważne, tylko dlatego że tenis odwzajemnił to uczucie - powiedział były zawodnik.

- Jeśli mamy w życiu szczęście, to zdarza nam się kilka takich momentów, gdy nie musimy się zastanawiać, czy nasi rodzice są z nas dumni. Chciałbym podziękować tenisowi za to, że dał mi te chwile - dodał Amerykanin.

Wielka kariera Agassiego

Była pierwsza rakieta męskiego tenisa wygrała swój pierwszy wielkoszlemowy tytuł w 1992 na kortach Wimbledonu. Potem przyszły cztery triumfy w Australian Open, dwa na US Open, jeszcze jedno zwycięstwo w Londynie i jedno na Rolandzie Garrosie. Jest jednym z siedmiu tenisistów na świecie, jaki skompletował triumfy we wszystkich Wielkich Szlemach.

Jest on także złotym medalistą z Igrzysk Olimpijskich w Atlancie z 1996 roku. W trakcie długiej kariery naznaczonej wzlotami i upadkami, wygrał łącznie ponad 60 turniejów ATP, w tym 17 imprez z cyklu Masters. Sześć razy znajdował się na czele rankingu tenisistów pomiędzy 1995, a 2003 rokiem. Łącznie był nr. 1 przez 101 tygodni.

W 2001 roku poślubił byłą najlepszą rakietę kobiecego tenisa - Niemkę Steffi Graf. Para ma dwójkę dzieci i na co dzień mieszka w Las Vegas.

Matki, żony i kochanki. Zobacz, kto kibicuje tenisistom 

Więcej o: