Jelena Demientiewa kończy karierę

Rosyjska tenisistka Jelena Dementiewa zakończyła karierę. O swojej decyzji mistrzyni olimpijska 2008 roku w singlu ogłosiła w piątek po meczu w katarskiej Dausze przeciwko starszej o rok Włoszce Francesce Schiavone. Rosjanka mecz przegrała 4:6, 2:6.

Pożegnalne przemówienie Dementiewa wygłosiła na korcie Khalifa Tennis Complex w Dausze. - W tym roku turniej w Dausze był dla mnie wyjątkowy. Po pierwsze chciałabym podziękować Stacey Allaster. Zrobiła pani bardzo wiele dla poziomu WTA. Chciałabym bardzo za to podziękować w imieniu zawodniczek. Jestem szczęśliwa, ze byłam częścią tego wszystkiego przez tyle lat. Będzie mi bardzo tego brakować - mówiła.

- Dziękuję wszystkim zawodniczkom za niesamowite doświadczenie, za lata, które spędziłam z wami na korcie. Także wszystkim kibicom na całym świecie. Dziękuję swojemu fanklubowi za bezgraniczne oddanie i wsparcie we wszystkich częściach świata. Najbardziej wdzięczna jestem mojej rodzinie, która mnie wspierała, pobudzała i dodawała mi skrzydeł. Zawsze byłaś ze mną, przeszłyśmy długą drogę, ale zrobiłyśmy to razem. Kocham Cię, mamo! - mówiła wzruszona Rosjanka.

Dementiewa, która 15 października skończyła 29 lat, w swojej karierze wygrała 16 tytułów WTA i ponad 14 milionów dolarów premii. W 2004 roku dwukrotnie grała w finale turniejów Wielkiego Szlema, ale oba spotkania przegrała. Zdobyła złoto na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie i srebro w Sydnej. W składzie reprezentacji Rosji triumfowała w Pucharze Federacji.

Największym osiągnięcie Rosjanki w rankingu WTA w singlu na koniec sezonu jest czwarta lokata. Było to roku 2008 - obecnie Dementiewa zajmuje w rankingu 9. miejsce.

Sukces Karoliny to historyczne wydarzenie - mówi o Woźniackiej ojciec tenisistki  ?

Więcej o: