Pekao Szczecin Open. Kubot na urodziny

Po raz pierwszy w 18-letniej historii najstarszego w Polsce zawodowego turnieju tenisowego Polak zagra jako najwyżej rozstawiony. Łukasz Kubot nie pojedzie na mecz reprezentacji Polski w Pucharze Davisa z Estonią. Będzie walczył o punkty ATP w Szczecinie.

Organizatorzy długo drżeli w piątkowe popołudnie czekając na informacje z Wrocławia. To tam Kubot udał się bowiem do lekarza, który miał zadecydować, czy najlepszy polski tenisista może zagrać w Pekao Szczecin Open.

- Trzy godziny przed zamknięciem listy uczestników Łukasz zadzwonił do nas przekazując dobre wieści - cieszy się Ireneusz Maciocha, zastępca dyrektora turnieju.

Każde zwycięstwo Kubota w Szczecinie będzie oznaczać u niego dodatkowe punkty ATP, bo przed rokiem Polak odpadł już w pierwszej rundzie z późniejszym finalistą Florentem Serrą z Francji. Pytanie tylko, na ile zdrowie pozwoli mu na wygrywanie.

Przed rokiem lubinianin miał pecha w losowaniu, teraz spore szczęście. Trafił bowiem na zawodnika z eliminacji i do niedzielnego popołudnia czekał na to, by poznać jego nazwisko. Okazało się, że po drugiej stronie siatki w meczu z Kubotem stanie 22-letni Niemic Peter Torebko, który w finale kwalifikacji stoczył ciężki bój, przez 2,5 godziny walczył z 18-letnim Martinem Cuevasem z Urugwaju, zwyciężając 5:7, 6:2, 6:4.

Starszy brat Cuevasa, 24-letni Pablo w turnieju głównym zagra rozstawiony z dwójką i w pierwszym meczu dnia w poniedziałek wieczorem będzie rywalizował z tenisowym rozrabiaką z Danielem Koellererem z Austrii. Mecz Kubot - Torebko rozegrany zostanie dopiero we wtorek.

Oprócz Kubota Polskę reprezentować będą w Szczecinie: Marcina Gawron, Maciej Smoła i szczecinianin Rafał Gozdur. Wszyscy otrzymali dzikie karty od organizatorów. Z eliminacji tym razem nie udało się awansować żadnemu Polakowi, choć przystąpiło do nich aż 10 naszych tenisistów. Wśród nich tylko Dawid Olejniczak awansował do drugiej rundy, w której gładko uległ 1:6, 1:6 Brytyjczykowi Morganowi Phillipsowi.

Marcin Gawron, zmierzy się w poniedziałek w meczu otwarcia 18. edycji Pekao Szczecin Open z innym kwalifikantem Danielem Lustigiem z Czech. Maciej Smoła zagra z Dustinem Brownem z Jamajki. Natomiast Rafał Gozdur zagra z turniejową piątką, Julianem Reisterm z Niemiec.

Przed rokiem Pekao Szczeci Open wygrał Rosjanin, obecnie grający w barwach Kazachstanu, Jewgienij Koroliew. Wśród zwycięzców w 18 letniej historii turnieju byli m.in: Richard Fromberg, Younes El Aynaoui, Juan Ignacio Chela, Nikołaj Dawidienko, Nicolas Massu, Nicolas Lapentti czy Florent Serra. Nikt nie zwyciężył w Szczecinie dwukrotnie. Z tej galerii sław szansę na to w tym roku ma jedynie dwukrotny złoty medalista olimpijski z Aten - Nicolas Massu, który we wtorek w pierwszej rundzie zagra ze Słowakiem Pavolem Cervankiem.

Więcej tenisie znajdziesz w specjalnym dziale Sport.pl ?

Więcej o: