ATP - turniejami Polska stoi

Jeśli w jakimś turnieju ATP czy WTA startuje lider czy liderka rankingu, jeszcze ktoś z czołowej "10" i kilka osób z "50", mówimy o solidnej obsadzie. Ale w zawodowym tenisie takie turnieje są zwykle dwa w tygodniu, najwyżej trzy. A u nas? Na który weekend by nie spojrzeć - kilkanaście.

Jeśli więc na starcie staje tenisista zajmujący pierwsze miejsce w rankingu atp w kategorii open, to jest to wydarzenie tygodnia. Tym razem Łukasz Puk wybrał się do Zamościa na XII Puchar NIBCO. I podobnie jak przed rokiem - wygrał bez straty seta, choć w drugiej partii finału Konrad Kolbusz był bardzo bliski przedłużenia pojedynku. Skończyło się jednak 6:0, 7:5.

Jeszcze łatwiej poszło zwycięzcy kat. +45. Aleksander Tor oddał czterem rywalom łącznie osiem gemów, a rywalizowano do dwóch wygranych setów. W deblu również bez niespodzianek, czyli pierwsze miejsce dla pary Jacek Luchowski, Łukasz Puk.

Przy okazji warto przypomnieć, że turniej odbywa się głównie dzięki Antoniemu Grabowskiemu, dystrybutorowi wyrobów amerykańskiej firmy NIBCO, który znalazł wsparcie w KT Return Zamość. Historię imprezy opisaliśmy w biuletynie numer 29/2008. Warto zajrzeć w wolnej chwili.

Ani w Londynie, ani w Olsztynie

W TKKF Skanda nie liczą turniejów. Gdyby zaczęli je numerować, niedługo mogliby przegonić Wimbledon. A różnica w zasadzie żadna - ani w Londynie, ani w Olsztynie królowa nie bywa na kortach.

Jest jeszcze kilka podobieństw, ale ograniczmy się do najważniejszego. W The Championships zwycięża zwykle, a wyjątki tylko potwierdzają regułę, Roger Federer. Aby zdobyć Puchar Żywca, trzeba koniecznie pokonać Mirosława Badurę. Tym razem nikomu się to nie udało, choć w ćwierćfinale (7:5, 3:6, 5-10) bliski powodzenia był Marian Wróbel. Znowu więc wygrał numer 1.

Prawie jak Szlem

Po kortach im. Jadwigi Jędrzejowskiej uwijali się - w duetach - uczestnicy III Turnieju im. Magnusa Pawełczyka. W kategorii +35 frekwencja jakoś nie dopisała, ale czy to wina tych czterech, którzy zagrali? W nagrodę za obecność nagrali się do woli, bo rzadko kiedy mają okazję rywalizować do trzech wygranych setów. Jak w Wielkim Szlemie albo Pucharze Davisa. Marek Jarosiński i Aleksander Pokorny pokonali 7:5, 6:1, 6:4 Dariusza Biela i Józefa Golika, a potem mogli popatrzyć, w jak skomplikowany sposób wyłaniają najlepszą parę ich starsi koledzy.

W kat. +55 wystąpiło dziewięć debli podzielonych na trzy grupy. Tak jakoś wyszło, że najciekawsze rzeczy działy się w spotkaniach Zygmunta Ćwiąkały i Piotra |wiątka z Czesławem Łypem i Czesławem Piegzą. W obu meczach zwyciężyła ta pierwsza para - najpierw 9:7, a w półfinale 1:6, 6:3, 10-6. Najważniejszy był jednak finał, wygrany przez Zbigniewa Kozłowskiego i Romana Mrozka 6:2, 6:1.

Wakacje, ale nie od tenisa

Zaczęły się wakacje, sezon urlopowy w pełni, ale to żadna wymówka - kto chce grać, ten gra. Jak w Sochaczewie, gdzie w turnieju dla młodzieży zagrało 16 osób.

W kat. -12 rywalizowano systemem każdy z każdym, choć rodzaj męski jest tu tylko dla ułatwienia. Trzecie miejsce wśród czworga uczestników zajęła bowiem Izabela Hyży. Zwyciężył Kacper Przyłucki, któremu "zawieruszył się" tylko jeden gem. Wśród prawie pełnoletnich najlepsi okazali się Paulina Gola oraz Patryk Pawlak.

Nasze Ryki

Nie trzeba mieszkać w Rykach, żeby przyznawać się do tego miasteczka. W turnieju Grand Prix Nasze Ryki Junior 2009 wzięły udział także dzieci z Lublina, Radzynia Podlaskiego, Radomia, Puław, Dąbi, Nowodworu... Zagrały i te, które już trenują i sporo potrafią, i te, które dopiero zaczynają i dla których była to pierwsza w życiu gra na punkty.

Nie wyniki były więc najważniejsze, lecz po prostu udział. Wszystkie nastolatki jednakowo denerwowały się przed wejściem na kort, na pewno nie jedna dziewczyna i nie jeden chłopak mieli przed turniejem kłopoty z zaśnięciem. A ile potem radości! Nawet deszcz, który popadał od czasu do czasu, nie mógł zgasić tego zapału.

Eurosport Player ze zniżką dla członków "atp"

Jeden z naszych Patronów Medialnych - Telewizja Eurosport przygotowała dla członków "atp" specjalną ofertę cenową na roczny abonament dostępu do produktu Eurosport Player.

Eurosport Player to internetowa telewizja należąca do Grupy Eurosport. Serwis ten umożliwia dostęp do relacji LIVE prowadzonych przez kanały Eurosport, Eurosport 2 (z polskim komentarzem) oraz Eurosport news, co w sumie daje ponad 6000 godzin transmisji z najważniejszych wydarzeń sportowych w ciągu roku. Użytkownicy Eurosport Player mają także dostęp do rozszerzonych relacji z wielkich imprez (np. przekaz z kilku kortów podczas US Open czy Australian Open).

Roczna opłata dla członków "atp" wynosi 69 zł (cena dla pozostałych Klientów 99 zł). Aby skorzystać ze zniżki należy przesłać zapytanie o specjalny kod do biura "atp" na adres biuro@atp.org.pl