W 2024 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło dzień 19 maja Światowym Dniem Fair Play. Jak czytamy na stronie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, była to inicjatywa trzech stowarzyszeń: Panathlon International, Międzynarodowego Komitetu Fair Play oraz Europejskiego Ruchu Fair Play.
Czysta, sprawiedliwa gra to nie tylko slogan - to wartości, które są podstawą zawodowego oraz amatorskiego sportu. W historii można łatwo znaleźć wielkich sportowców, którzy swoimi gestami dobrej woli pokazali, że wynik zawodów jest sprawą drugorzędną. Najważniejsze jest współzawodnictwo, zdrowa rywalizacja i sam udział w zmaganiach - o czym mówił sam baron Pierre de Coubertin, twórca nowożytnych igrzysk olimpijskich.
19 maja jest więc świętem całego sportu i wszystkich sportowców. To moment na celebrację walki na równych warunkach. Takiego właśnie zdania jest Iga Świątek, która z okazji Światowego Dnia Fair Play dodała post na swoje media społecznościowe. "To dobra okazja, aby przypomnieć sobie o wartościach, które powinny definiować nas nie tylko jako sportowców, ale przede wszystkim jako ludzi: szacunku, uczciwości, solidarności. Fair Play to postawa, która kształtuje nasze relacje i decyzje" - napisała.
Zobacz też: Mroczna prawda o turnieju ze Świątek. To jakby Niemcy świętowali Hitlera
Najlepsza polska tenisistka dołączyła również krótki filmik. - Dla mnie fair play to coś więcej niż tylko przestrzeganie zasad na korcie. To sposób, w jaki podchodzimy do rywalizacji, do życia, do drugiego człowieka. Z szacunkiem, uczciwością i odpowiedzialnością za swoje zachowania. To wartość, która powinna być drogowskazem - zaznaczyła Świątek.
Polka zaznaczyła też, co dla niej znaczy bycie fair. - To kręgosłup moralny, na którym budujemy to, jakim jest się człowiekiem. To coś, co definiuje nas jako sportowców, ale przede wszystkim jako ludzi w codziennym życiu. Niezależnie, czy to szkoła, praca, czy relacje z innymi. Fair play to nasz wybór. To sposób myślenia, który stawia wartości ponad zwycięstwo - podsumowała.
Następnym turniejem w tenisowym kalendarzu jest French Open. Na kortach im. Rolanda Garrosa Iga Świątek wygrywała aż czterokrotnie - w 2020, 2022, 2023 i 2024 roku. Zwyżka formy w ostatnim czasie może sugerować, że Polka będzie jedną z głównych kandydatek do triumfu. Tytułu broni Coco Gauff, która przed rokiem w trzysetowym boju pokonała Arynę Sabalenkę.