Rosjanie od jakiegoś czasu bili na alarm, że to nie koniec zmian obywatelstwa przez tamtejsze tenisistki i tenisistów. - To wynika z faktu, że Rosyjska Federacja Tenisowa nie ma możliwości ich sfinansowania i w Rosji nie odbywają się zawody. Nie ma żadnych rozgrywek, ligi nie działają i nie ma pieniędzy. Sportowcy mogą wyjechać i grać dla innych krajów. Wiem, że są teraz przekonywani i myślę, że co najmniej 20 naszych ludzi mogłoby już teraz wyjechać do innego państwa - mówił miesiąc temu Szamil Tarpiszczew, były rosyjski tenisista, a obecnie prezes Rosyjskiej Federacji Tenisowej (RTF).
Elina Awanesian była ostatnią tenisistką, która zdecydowała się porzucić Rosję. W sierpniu ubiegłego roku ogłosiła, że będzie występować w barwach reprezentacji Armenii. Teraz Rosję "zdradziła" czołowa zawodniczka świata - Daria Kasatkina. To dwunasta tenisistka rankingu WTA. Kasatkina będzie grała dla reprezentacji Australii.
"Z przyjemnością informuję Was, że mój wniosek o stały pobyt został zaakceptowany przez australijski rząd. Australia to miejsce, które kocham, jest niesamowicie gościnne i czuję się w nim zupełnie jak w domu. Kocham przebywać w Melbourne i nie mogę się doczekać, gdy tam zamieszkam. W związku z tym, z dumą ogłaszam, że od teraz w profesjonalnej karierze będę reprezentować moją nową ojczyznę - Australię" - napisała Kasatkina w mediach społecznościowych.
Dodała też, że zawsze będzie szanować swoje korzenie.
"Oczywiście podjęcie tej decyzji nie było dla mnie łatwe. Chciałabym wyrazić swoją wdzięczność i uznanie mojej rodzinie, trenerom i wszystkim, którzy wspierali mnie w trakcie mojej przygody z tenisem. Zawsze będę szanować i cenić swoje korzenie, ale jestem bardzo podekscytowana rozpoczęciem nowego rozdziału w mojej karierze i życiu pod flagą Australii. Dziękuję wam wszystkim za zrozumienie i stałe wsparcie" - dodała Kasatkina.
27-letnia tenisistka dotychczas zawsze potępiała wojenne działania Rosjan wobec Ukrainy.
Zobacz: Świątek może się bać. Grozi jej strata kilku tysięcy punktów. Te turnieje zdecydują
Kasatkina w swojej karierze wygrała osiem turniejów rangi WTA (a przegrała jedenaście finałów). W turniejach wielkoszlemowych jej najlepszy wynik to półfinał Rolanda Garrosa w 2022 roku.
Wcześniej oprócz Awanesian porzucić Rosję zdecydowały się m.in.: Jelena Rybakina (8. WTA) czy Julia Putincewa (24. WTA).