Świątek nie będzie liderką?! Fatalne wieści. Tak wygląda ranking WTA Race

Piękny sen Igi Świątek w WTA 500 w Stuttgarcie dobiegł końca. Polka przegrała 3:6, 6:4, 3:6 z Jeleną Rybakiną w półfinale i nie powalczy o trzeci tytuł na niemieckich kortach w karierze. Ta porażka będzie miała też konsekwencje dla rankingu WTA Race. Już w niedzielne popołudnie niebezpiecznie zbliżyć może się do niej jej pogromczyni. 22-latka może poczuć oddech Kazaszki na plecach - różnica będzie minimalna.

Do soboty Iga Świątek była niepokonana w WTA 500 w Stuttgarcie. Wygrała 10 meczów z rzędu, co przełożyło się na dwa tytułu. W tym roku celowała w hat-tricka, ale już wiadomo, że nie sięgnie po kolejne trofeum. W półfinale dość sensacyjnie uległa Jelenie Rybakinie. Polka grała nerwowo i popełniała sporo błędów. Słabszą dyspozycję liderki rankingu WTA bezwzględnie wykorzystała Kazaszka, triumfując 6:3, 4:6, 6:3. Porażka naszej rodaczki nie tylko pozbawiła ją nadziei na kolejny tytuł, ale i dość mocno skomplikowała jej sytuację w jednej z klasyfikacji.

Zobacz wideo Iga Świątek jest przykładem dla całego świata! "Jestem dumna"

Jelena Rybakina niebezpiecznie zbliża się do Igi Świątek. Tak wygląda ranking WTA Race

Świątek pewnie przewodzi w rankingu WTA. Mimo przegranej w Stuttgarcie jej przewaga nad drugą Aryną Sabalenką i tak jest gigantyczna. W poniedziałkowym zestawieniu będzie wynosić niespełna 3000 punktów!

Nieco gorzej wygląda jej sytuacja w WTA Race, a więc klasyfikacji, która wyłoni najlepsze osiem zawodniczek 2024 roku. Następnie wezmą one udział w WTA Finals, turnieju wieńczącym sezon. Obecnie Świątek zajmuje pierwsze miejsce, na co wpływ mają m.in. dwa triumfy - w WTA 1000 w Dosze i WTA 1000 w Indian Wells. Na jej koncie jest 3335 punktów. 

Po piętach depcze jej jednak Jelena Rybakina. Plasuje się na drugim miejscu z dorobkiem 3018 punktów. Jeśli wygra w niedzielnym finale w Stuttgarcie, wówczas jeszcze bardziej zredukuje stratę do Świątek. Będzie ona wynosić już tylko 142 punkty. Kazaszka będzie więc o krok od zdetronizowania Polki.

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie te dwie tenisistki wyróżniają się na tle pozostałych rywalek w tym sezonie. Rybakina zdobyła jak na razie jeden tytuł w 2024 roku- w Abu Zhabi. Oprócz tego w aż trzech turniejach dotarła do finału.

Na trzeciej lokacie w WTA Race znajduje się z kolei Aryna Sabalenka. Białorusinka wygrała tegoroczny Australian Open. I choć później głównie zawodziła, to punkty zdobyte w wielkoszlemowym turnieju zapewniają jej wysoką lokatę w zestawieniu.

Ranking WTA Race (stan na 21.04.2024): 

  1. Iga Świątek - 3335 pkt
  2. Jelena Rybakina - 3018 pkt (maks.  3193 pkt)
  3. Aryna Sabalenka - 2628 pkt
  4. Danielle Collins - 2022 pkt
  5. Coco Gauff - 1873 pkt
  6. Qinwen Zheng - 1845 pkt
  7. Marta Kostjuk - 1675 pkt (maks. 1850 pkt)
  8. Jasmine Paolinii - 1580 pkt.

Mecz Jeleny Rybakiny z Martą Kostjuk o tytuł w Stuttgarcie odbędzie się w niedzielę o godzinie 13:00. Świątek będzie mogła przyglądać się zmaganiom, ale tylko w roli widza. Na kort wróci w przyszłym tygodniu, kiedy to zagra w WTA 1000 w Madrycie. 

Czy Jelena Rybakina wyprzedzi Igę Świątek w tym sezonie w WTA Race?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.