Kłopoty wielkoszlemowej mistrzyni. Pojedzie na igrzyska pod jednym warunkiem

Naomi Osaka to czterokrotna mistrzyni Wielkich Szlemów, która kilka miesięcy temu wróciła do gry po rocznej przerwie. Teraz Japonka odbudowuje pozycję w rankingu WTA, mając nadzieję, że uda jej się wystąpić na igrzyskach olimpijskich. Tymczasem okazuje się, że Osaka może nie spełnić niezbędnych wymogów udziału w paryskiej imprezie, co byłoby dla niej wielkim koszmarem.

Dwa tytuły Australian Open oraz tyle samo pucharów US Open - oto największe osiągnięcia Naomi Osaki, która przed laty była liderką rankingu WTA. Na początku 2023 roku Japonka przekazała, że udaje się na wielomiesięczną przerwę. W tym czasie urodziła córeczkę Shai. W styczniu br. Osaka wróciła na światowe korty. Zagrała w m.in. na Australian Open, w Abu Zabi czy Indian Wells. Najlepszy wynik osiągnęła jednak w Dosze, dochodząc do ćwierćfinału, w którym poległa z Czeszką Karoliną Pliskovą.

Zobacz wideo Michał Probierz odpowiada na głośny tekst Sport.pl. Mocna polemika. "Dobrze, że się prześlizgnęliśmy"

Kłopoty byłej liderki rankingu WTA. Występ na igrzyskach pod znakiem zapytania

Obecnie po kilku wygranych meczach Naomi Osaka awansowała z odległego 831. miejsca awansowała na 192. pozycję w rankingu. 26-latka nie ukrywa, że jednym z jej celów jest występ na tegorocznych igrzyskach olimpijskich. Na przeszkodzie mogą stanąć jej jednak restrykcyjne przepisy udziału w paryskiej imprezie. A te szczególnie ostre są dla zawodników powracających do gry po długich przerwach. Już teraz Osaka nie spełniła jednego z wymogów.

Mowa o dwóch meczach w kadrze narodowej podczas Billie Jean King Cup rozgrywanym w bieżącym cyklu olimpijskim. 26-latka rozegrała tylko jedno spotkanie - przeciwko Julii Putincewej, które wygrała 6:2, 7:6(5), a reprezentacja Japonii pokonała Kazachstan. Oprócz tego starcia ostatni mecz w narodowych barwach Naomi Osaka zagrała w 2020 roku.

Obecnie ostatnią drogą kwalifikacji na igrzyska olimpijskie dla tenisistki może być specjalne zaproszenie, tzw. dzika karta. Na dwa dodatkowe miejsca mogą liczyć złote medalistki igrzysk oraz mistrzynie wielkoszlemowe. Ale znów jest jedno "ale". Osaka może ubiegać się o zaproszenie tylko wtedy, jeśli dwie inne Japonki nie awansują do turnieju przez ranking olimpijski. To sprawia, że 26-latka z pewnością musi jeszcze wygrać kilka spotkań, aby plasować się bliżej czołówki.

- Jeśli dostanę pozwolenie, to na pewno będę chciała zagrać. Jako młoda dziewczyna oglądałam igrzyska w telewizji i czułam, że jest to święto sportu. Mam wobec siebie duże wymagania i mam nadzieję, że będzie mi dane wystąpić w igrzyskach i pokazać bardzo dobry tenis. Najlepiej byłoby wrócić z medalem - przyznała zawodniczka cytowana przez "Japan Times".

Naomi Osaka wystąpiła na igrzyskach olimpijskich jeden raz - w 2021 roku w Tokio, kiedy w trzeciej rundzie przegrała 1:6, 4:6 z Marketą Vondrousovą. Później Czeszka została srebrną medalistką.

Czy Naomi Osaka wystąpi na igrzyskach olimpijskich?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.