Tenisistom zalecono nie opuszczać hotelu. Groza w centrum miasta. "Strzelaniny i egzekucje"

Już za kilka dni wielu czołowych tenisistów świata rozpocznie zmagania w turnieju ATP 500 w Acapulco. Kilka miesięcy temu infrastruktura meksykańskiego miasta - w tym arena rywalizacji - mocno ucierpiała na skutek huraganu Otis. Ponadto w całym stanie Guerrero, w którym największym miastem jest Acapulco, "zdarzyły się przypadki przestępczości z użyciem broni, w tym strzelanin i egzekucji". Organizatorzy imprezy apelują, aby nie opuszczali oni hoteli oraz terenów turniejowych.

W różnych częściach świata aktualnie trwają turnieje ATP Tour. Tenisiści w tym tygodniu rywalizują w Dosze, Rio de Janeiro oraz Los Cabos. Inne meksykańskie miasto - Acapulco - będzie gospodarzem kolejnej imprezy w przyszłym tygodniu. Będzie ono miało rangę ATP 500, a pula nagród sięgnie blisko 2,5 miliona dolarów.

Zobacz wideo Ostrzeżenie dla Igi Świątek. "Ogromny wysiłek"

Tenisistom zalecono nie opuszczać hotelu. Groza w centrum miasta. "Strzelaniny i egzekucje"

Zwykle tenisiści, rywalizując w jakimś mieście, starają się nie myśleć jedynie o turnieju i w ramach odskoczni poświęcają czas na turystykę. W Acapulco będzie to utrudnione z uwagi na sytuację w centrum miasta. Organizator poinformował graczy, ich zespoły oraz personelowi ATP, że "zdecydowanie zaleca się", aby ograniczyli swoje przemieszczanie się jedynie do hotelu turniejowego i obiektu tenisowego oraz korzystali wyłącznie z pojazdów udostępnionych przez władze imprezy.

Organizatorzy przyznali zawodnikom, że mają obawy związane z "poważnymi problemami z infrastrukturą" w mieście, które spowodował huragan Otis w październiku ubiegłego roku, ale przede wszystkim także "wysokim wskaźnikiem przestępczości" w centrum Acapulco - poinformował brytyjski portal inews.

ATP twierdzi, że ma pewność, że obiekt "spełni standardy udanego wydarzenia". - Nierzadko zdarza się, że gracze otrzymują od ATP porady dotyczące bezpieczeństwa jako środek zapobiegawczy podczas ponad 250 wydarzeń ATP Tour i Challenger Tour w każdym sezonie - przyznał na ich łamach rzecznik prasowy męskich rozgrywek tenisowych. - Opinia w kontekście turnieju w Acapulco uwzględnia dodatkową złożoność zakłóceń wywołanych przez huragan Otis. W ostatnich miesiącach poczyniono znaczne wysiłki i inwestycje, aby odnowić obiekt w Acapulco - dodał.

"Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opisuje stan Guerrero, w którym Acapulco jest największym miastem, jako stan pełny przemocy, historycznie niebezpieczny" - cytuje portal inews.co.uk. "Istnieje przestępczość zorganizowana obecna w całym stanie, w tym w centrum Acapulco. Zdarzyły się przypadki przestępczości z użyciem broni, w tym strzelanin i egzekucji, zarówno w obszarach turystycznych Acapulco" - kontynuuje tamtejszy resort.

Ponadto rząd USA zakazał swoim obywatelom odwiedzania Acapulco, ponieważ "przestępczość i przemoc są powszechne" a "w wielu obszarach Guerrero grupy zbrojne działają niezależnie od rządu". Cały stan objęty jest zaleceniem rządu USA "nie podróżuj". 

Czołowi tenisiści świata - do turnieju rangi ATP 500 zgłosili się m.in. Stefanos Tsitsipas, Alexander Zverev czy Holger Rune - będą mieli również problem, aby w ogóle dotrzeć do Acapulco, ponieważ tamtejsze lotnisko nie obsługuje obecnie żadnych połączeń międzynarodowych, a tylko sześć samolotów dziennie ląduje tam z innych części kraju.

Wydawało się, że tegoroczna impreza w Acapulco może zostać odwołana, gdy w październiku minionego roku przez miasto przeszedł huragan Otis, najsilniejszy w historii huragan na Pacyfiku, który uderzył w ląd. Arena GNP Seguros, na której odbywa się rywalizacja od 2022 roku, została zniszczona i zalana, ale w grudniu organizatorzy zapewnili, że zdołają doprowadzić obiekt do użyteczności, aby znów gościć najlepszych tenisistów na świecie. Kilka dni temu meksykańska gazeta "Milenio" podała, że prace odbudowy zostały ukończone w 97 procentach. "Organizatorów kosztowało to ponad 9 milionów funtów" - podają Brytyjczycy.

Turniej ATP 500 w Acapulco odbędzie się w terminie 26 lutego - 2 marca. Obrońcą tytułu będzie Alex De Minaur. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.