A jednak. Prestiżowy turniej ogłasza. Ważne wieści dla Świątek

Organizatorzy turniejów Sunshine Double - w Indian Wells oraz Miami - zdecydowali się na radykalną zmianę podziału nagród finansowych. Od tegorocznej edycji zwycięzcy i finaliści tych imprez zarobią aż 10 proc. mniej niż przed rokiem, mimo wzrostu ogólnej puli nagród. Triumfatorzy wciąż będą mogli jednak liczyć na wynagrodzenie przekraczające milion dolarów.

Dyskusja o zarobkach w WTA oraz ATP Tour trwa od dłuższego czasu. Zawodniczki, wraz z Igą Świątek na czele, domagają się większej równości zarobków względem mężczyzn. W dodatku podkreślana jest ogromna dysproporcja między czołowymi tenisistami świata a resztą stawki.

Zobacz wideo Hubert Hurkacz zbliża się do perfekcji. "Czołowa trójka na świecie"

Nowe zasady nagród pieniężnych w Sunshine Double. Najlepsi zarobią mniej

Naprzeciw tym głosom postanowili wyjść organizatorzy Sunshine Double - turniejów Masters 1000 w Indian Wells oraz Miami, które odbędą się w marcu. W tegorocznej edycji imprez Kalifornii oraz na Florydzie ich zwycięzcy oraz finaliści otrzymają o 10 proc. niższe nagrody w porównaniu do poprzedniego sezonu, choć kwota przychodów nadal jest przytłaczająca. Zwycięzcy z Indian Wells i Miami otrzymają ponad 1,1 miliona dolarów w porównaniu do 1,2 dolarów w zeszłym sezonie. Finaliści 585 tysięcy dolarów w porównaniu z 662 tysięcy dolarów.

Natomiast zastosowano znaczny wzrost nagród pieniężnych dla tych, którzy wezmą udział w kwalifikacjach oraz pierwszej rundzie turnieju. Różnica jest zauważalna - ci, którzy zakwalifikują się do drabinki głównej i przegrają w pierwszej rundzie, otrzymają 30 tysięcy dolarów, co znacznie przekracza kwotę 18 tysięcy dolarów z poprzedniego sezonu i będzie miała bardzo pozytywny wpływ na kieszenie niżej notowanych zawodników. W następnych etapach i szczeblach turnieju nagrody są podobne jak przed rokiem. 

Najpierw, 6-17 marca, WTA oraz ATP Tour zawita do Indian Wells, gdzie tytułów bronić będą Elena Rybakina i Carlos Alcaraz. Następnie 17-31 marca zawitają na Florydę do Miami. W zeszłym roku najlepsi okazali się tam Petra Kvitova oraz Danił Miedwiediew. W 2022 roku oba turnieje wygrywała Iga Świątke.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.