Takie słowa o Idze Świątek jeszcze nie padły. Pięć lat ją obserwował

Iga Świątek jest liderką kobiecego tenisa i po raz drugi w karierze zakończyła sezon na pierwszym miejscu w rankingu WTA. I choć ma dopiero 22 lata, to ma na koncie cztery tytuły wielkoszlemowe. - Nie jestem pewien, czy ludzie naprawdę rozumieją, o czym mówimy - przyznał Bastien Fazincani, francuski trener tenisa, który prowadził m.in. Alize Cornet. A Świątek obserwował już pięć lat temu.

Iga Świątek drugi raz z rzędu zakończyła sezon jako liderka rankingu, choć ostatnie dwanaście miesięcy były dla najlepszej polskiej tenisistki pełne wzlotów i mniejszych potknięć. 22-latka nie zdominowała zmagań tak, jak w ubiegłym roku, ale każdy fan tenisa był świadomy, że seria 37 meczów bez porażki, którą osiągnęła półtora roku temu, jest nie do powtórzenia. Mimo to wygrała aż sześć turniejów, w tym jeden wielkoszlemowy Roland Garros.

Zobacz wideo To dlatego Iga Świątek osiąga tyle sukcesów. Analizujemy

Obserwował Świątek już pięć lat temu. Teraz powiedział co o niej myśli

Swoją dominację w Tourze potwierdziła także na koniec, triumfując w anormalnych warunkach w WTA Finals. Dało jej powrót na fotel liderki rankingu kobiet, który straciła na chwilę po US Open. W poniedziałek rozpoczęła już 80. tydzień na czele stawki.

"Nie był to jej najbardziej dominujący rok, ale stawiała czoła większym przeciwnościom losu niż kiedykolwiek wcześniej" - podsumowywał serwis Tennis.com, który wybrał Polkę najlepszą zawodniczką  WTA w 2023 r. Mimo że 22-latka nie była aż taką dominatorką, to jej bilans jest i tak imponujący: 68 zwycięstw - o jedno więcej niż w roku ubiegłym (!) - przy tylko 11 porażkach.

Iga Świątek od dwóch lat pełni rolę liderki kobiecego tenisa, choć niektórzy podważają jej pozycję. - Kiedy ludzie o niej mówią, szczególnie pamiętam, że w 2018 roku Iga Świątek grała jeszcze w Egipcie w turnieju ITF o puli nagród 15 tysięcy, była 700. w rankingu! Nie jestem pewien, czy ludzie naprawdę rozumieją, o czym mówimy - wyznał w rozmowie z serwisem welovetennis.fr Bastien Fazincani, francuski trener tenisa, który prowadził m.in. Alize Cornet. - Pięć sezonów później, łącznie z rokiem pandemicznym, mając zaledwie 22 lata, wygrała już cztery turnieje Wielkiego Szlema i przez dwa sezony z rzędu ma na koncie około 70 zwycięstw przy 10 porażkach. Nie wiem, czy to daje jej rolę przywódczą; z drugiej strony jest to graniczna nadludzka ewolucja! - podsumował.

Liderka rankingu WTA jest już po krótkim urlopie i przygotowuje się do nowego sezonu, który będzie jeszcze bardziej wymagający, gdyż dojdzie kolejny istotny turniej z perspektywy Polki. Mowa o igrzyskach olimpijskich w Paryżu, które zostaną rozegrane na kortach imienia Rolanda Garrosa. Świątek triumfowała tam już trzykrotnie w Wielkim Szlemie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA