Rośnie nowa gwiazda tenisa. Zapamiętajcie to nazwisko. Djoković: Ja zajmę się resztą

Dominik Senkowski
Hamad Medjedović - zapamiętajcie to nazwisko. 20-letni Serb wygrał właśnie najważniejszy turniej dla młodszych tenisistów. Od lat pomaga mu Novak Djoković. - Jest dla niego kimś w rodzaju mentora - słyszymy od serbskiego rozmówcy.

W sobotę w finale turnieju Next Gen ATP Finals zmierzyli się Serb Hamad Medjedović oraz Francuz Arthur Fils. W pięciu setach lepszy był Medjedović. Impreza w Arabii Saudyjskiej to zawody dla ośmiu najlepszych tenisistów sezonu poniżej 21. roku życia. 

Zobacz wideo https://cms.gazeta.pl/uom/api/cms/sst/editor.html?xx=30469866

Serb był objawieniem turnieju. W grupie pokonał Francuza Lucę Van Assche, Amerykanina Alexa Michelsena i występującego z dziką kartą reprezentanta gospodarzy Abdullaha Shelbayha. W półfinale wyeliminował Szwajcara Dominika Stickera.

Serbowie zachwyceni nowym talentem

- Nikt nie spodziewał się w Serbii, że Hamad wygra wszystkie pięć meczów. Jest jednym z najlepszych spośród ofensywnie usposobionych tenisistów na świecie i teraz wiedzą już o tym wszyscy. Jeśli pozostanie tak skupiony, wykona pracę w zakresie przygotowania fizycznego, w 2024 r. może znaleźć się w czołowej "40" ATP. Zwłaszcza jeśli jeszcze poprawi się w obronie - mówi Sport.pl serbski dziennikarz Miodrag Dimitrijević z portalu Nova.rs.

Hamad Medjedović jest dziś 113. na świecie. Jego ostatni rywale są obecnie znacznie wyżej - choćby Filis (36.) czy Sticker (94.). Mimo to Serb okazał się najlepszy. - Hamad to zupełnie inny tenisista niż jakikolwiek inny w Serbii w XXI wieku. Jest bardzo ofensywny, uwielbia dyktować warunki, ma świetny serwis i forhend. Aby osiągnąć jeszcze więcej, musi nawet kontrolować czasem swoją moc uderzeń. Regularnie serwuje 220 - 225 km/h - analizuje nasz rozmówca.

Czy Serbowie widzą w nim nowego Novaka Djokovicia? - Djoković to najlepszy tenisista w historii i myślę, że porównywanie się z nim wywrze jedynie presję na Hamada. Medjedović ma własną drogę. Ale jeśli zapytacie mnie, czy ma potencjał, aby wygrać turniej Wielkiego Szlema, powiem, że zmierza w dobrym kierunku, choć musi jeszcze więcej pracować. Ma wielki potencjał i to kwestia jego wykorzystania - przyznaje Dimitrijević.

Djoković mu pomagał 

20-letni Medjedović to jedyny tak młody tenisista z Serbii w top 500 rankingu ATP. Już dziś jest piątą rakietą kraju. Przed nim są tylko Novak Djoković (1.), Lasso Djere (33.), Dusan Lajović (52.) i Miaomir Kecmanović (54.). Serbowie w ostatnich dniach doszli do półfinału Pucharu Davisa, gdzie przegrali z Włochami, którzy kolejnego dnia wygrali cały turniej reprezentacyjny, pokonując w finale Australijczyków. 

W ostatnich latach największy z nich, czyli Novak Djoković, pomagał Hamadowi Medjedoviciowi. Ojciec młodego tenisisty Eldin miał okazję nieraz z rozmawiać. - Djoković powiedział mi: "Hamad musi ciężko pracować. Ja zajmę się resztą. Jakim byłbym człowiekiem, gdybym nie pomógł tym, którzy na to zasługują, którzy kochają tenis i jednocześnie osiągają dobre wyniki?" - opowiadał tata utalentowanego zawodnika. 

- Novak zapłacił za niektóre treningi czy sprzęt Hamada. Nalegał jednak potem, aby młody tenisista zwrócił sprzęt, bo chciał, aby w ten sposób pomógł kolejnemu utalentowanemu zawodnikowi w Serbii. Przy okazji Novak dał prawdziwy przykład, jak sportowiec powinien radzić sobie w takiej sytuacji. Novak jest dla Hamada kimś w rodzaju mentora - kończy nasz rozmówca. 

Medjedović doszedł w tym roku m.in. do półfinałów ATP 250 w Astanie i w Gstaad. Dwa razy pokonał w tym roku Austriaka Dominica Thiema, mistrza US Open 2020.

W turnieju Next Gen ATP Finals 2023 nie zagrali Hiszpan Carlos Alcaraz i Duńczyk Holger Rune - obaj występowali wcześniej w dorosłym ATP Finals w Turynie. Z kolei Amerykanin Ben Shelton i Włoch Lorenzo Musetti wycofali się po prostu z zawodów w Arabii Saudyjskiej. W przeszłości imprezę Net Gen ATP Finals wygrywali m.in. Alcaraz czy Stefanos Tsitsipas

Więcej o:
Copyright © Agora SA