Międzynarodowa Agencja ds. Uczciwości w Tenisie (ITIA) to niezależny organ, który bada, czy w rozgrywkach tenisowych wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Organizacja powstała w 2008 z inicjatywy czterech turniejów wielkoszlemowych oraz federacji WTA, ATP oraz ITF i ma możliwość nakładania sankcji finansowych bądź kar dyskwalifikacji na zawodników, którzy dopuścili się łamania reguł. W czwartek poinformowała o sankcjach nałożonych na aż pięciu tenisistów. Chodzi o udział w gigantycznej aferze z ustawianiem meczów.
Jak dowiadujemy się z komunikatu, sprawa toczyła się równolegle z postępowaniem sądowym przed belgijskim wymiarem sprawiedliwości wobec zorganizowanej grupy ustawiającej mecze. Zakończyło się ono skazaniem jej lidera - Grigora Sarkisjana. Ma on trafić do więzienia na pięć lat. W procederze uczestniczyli także sami tenisiści. Na pięciu nałożono dotkliwe sankcje. Wszystkie zaczęły obowiązywać z dniem 30 września 2023 roku.
ITIA ukarała m.in. Meksykanina Alberto Rojasa Maldonado, który najwyższe miejsce w rankingu ATP zajmował w 2015 r. i była to 992. pozycja. Rojasowi naliczono aż 92 naruszenia. Tym samym niemal ustanowił niechlubny rekord. Jest to druga największa liczba naruszeń w historii, których dopuścił się jeden tenisista. Za karę musi zapłacić grzywnę w wysokości 250 tys. dolarów. Dostał też dożywotnią dyskwalifikację.
Kolejni skazani to Gwatemalczyk Christopher Diaz Figueroa oraz trzej Meksykanie Jose Antonio Rodriguez Rodriguez, Antonio Ruiz Rosales, Orlando Alcantara Rangel. Najwyższe miejsce w rankingu ATP zajmował pierwszy z nich. W 2011 r. był 326. Jak ustalono, już wcześniej odbywał karę w zawieszeniu za korupcję, dlatego również skazano go na dożywotnią dyskwalifikację.
Pozostali zostali zawieszeni kolejno do 2035, 2033 i 2025 r. W czasie zawieszenia zabrania się im trenowania oraz uczestniczenia w jakichkolwiek wydarzeniach tenisowych organizowanych przez członków ITIA, w tym ATP i ITF i turniejach wielkoszlemowych.