Tak będzie wyglądał ranking WTA! Jest pięknie!

Iga Świątek jest wielka! Polka prezentowała fenomenalną formę w Cancun, czego potwierdzeniem był mecz finałowy z Jessicą Pegulą (5. WTA). Spotkanie wieńczące sezon stało na bardzo wysokim poziomie, ale scenariusz mógł być tylko jeden. Zwycięstwo Igi Świątek potwierdziło jej dominację - 6:1, 6:0. Jak będzie wyglądał nowy ranking WTA?

W tym sezonie turniej WTA Finals miał wyjątkowe znaczenie. Przed rozpoczęciem jasne było, że może dojść do zmiany na pozycji liderki rankingu, a Arynę Sabalenkę może wyprzedzić Iga Świątek. Aby do tego doszło, niezbędna była doskonała forma Polki, która musiała osiągnąć wynik lepszy od Sabalenki. Tak też się stało.

Zobacz wideo Była numer 1 uważa, że Iga Świątek może przenieść wszystko z mączki na trawę. Trener Igi: Zgadzam się, jak najbardziej

Iga Świątek nową liderką rankingu WTA

Polka najlepiej zniosła koszmarne warunki w Cancun i od początku prezentowała się genialnie. W fazie grupowej bez straty seta ograła Marketę Vondrousovą, Coco Gauff oraz Ons Jabeur. W półfinale nie pozostawiła wątpliwości, kto jest najlepszą tenisistką na świecie i ograła Arynę Sabalenkę 6:3, 6:2.

Triumf nad dotychczasową liderką znacznie uprosił sytuację w rankingu WTA. Przed rozpoczęciem finału Sabalenka miała 175 punktów przewagi na Świątek. Możliwe były dwa proste scenariusze - jeżeli Świątek wygra z Jessicą Pegulą, awansuje na pierwsze miejsce. Jeśli przegra, pozycje liderki utrzyma Sabalenka. 

Po finałowym zwycięstwie nad Amerykanką Polka ma na koncie 9295 punktów, zaś - Sabalenka 9050. Trzecia na koniec sezonu jest Coco Gauff, która w półfinale odpadła z Pegulą. 19-latka ma 6580 punktów i o doskoczeniu do liderek może na razie marzyć. Czwarte miejsce utrzymała Jelena Rybakina (6365), zaś piąta jest Jessica Pegula (5925). Dobry występ Amerykanki pozwolił jej dołączyć do ścisłej czołówki. Kolejne zawodniczki mają do niej stratę ponad tysiąca punktów. 

Teraz to Iga Świątek jest na uprzywilejowanej pozycji w kontekście walki o miano najlepszej tenisistki na świecie. Już w styczniu Sabalenka będzie musiała bronić 2000 punktów za zwycięstwo w Australian Open. Świątek w tamtym turnieju odpadła w IV rundzie. 

Ranking WTA po zwycięstwie Igi Świątek w WTA Finals

  1. Iga Świątek - 9295 pkt
  2. Aryna Sabalenka - 9050 pkt
  3. Coco Gauff - 6580 pkt
  4. Jelena Rybankina - 6365
  5. Jessica Pegula - 5925
  6. Marketa Vondrousova - 4214 pkt
  7. Ons Jabeur - 4195 pkt
  8. Karolina Muchova - 3663 pkt
  9. Maria Sakkari - 3620 pkt
  10. Barbora Krejcikova - 2880 pkt
Więcej o:
Copyright © Agora SA