Ukraińska gwiazda organizuje specjalne wydarzenie w Polsce. "Normalne życie zostało przerwane"

Dominik Senkowski
Elina Switolina organizuje w Polsce obóz sportowy dla dzieci. Ukraińska tenisistka w ramach swojej fundacji chce stworzyć zdolnej młodzieży namiastkę normalności w czasach wojny. - Ich bezpieczne życie zostało przerwane - mówi Switolina.

Ukraińska tenisistka Elina Switolina wróciła wiosną do gry po urodzeniu dziecka. Jej wyniki są imponujące, bo zdążyła od tego czasu dojść m.in. do półfinału Wimbledonu (pokonała w Londynie Igę Świątek) i ćwierćfinału Roland Garros.

Zobacz wideo Była numer 1 uważa, że Iga Świątek może przenieść wszystko z mączki na trawę. Trener Igi: Zgadzam się, jak najbardziej

Elina Switolina organizuje obóz dla dzieci w Polsce

Jej przerwa od tenisa trwała prawie rok. W tym czasie rozwinęła swoją działalność charytatywną realizowaną w ramach Elina Svitolina Foundation. Cel? Przede wszystkim zbieranie pieniędzy dla dzieci poszkodowanych działaniami wojennymi w Ukrainie. We wrześniu w ramach działań fundacji zorganizowany zostanie w Polsce obóz sportowy dla uzdolnionej młodzieży.

- Drugi rok z rzędu organizujemy to wydarzenie mając w pamięci, co dzieje się obecnie w Ukrainie. Ze względów bezpieczeństwa jesteśmy zmuszeni utrzymać obóz poza Ukrainą. To dla nas niezwykle ważne, aby obozy sportowe nadal funkcjonowały. Mimo, że normalne, bezpieczne życie Ukraińców zostało przerwane, także dla dzieci. Chcemy wspierać młodych sportowców - powiedziała Switolina.

Zajęcia dla ukraińskich dzieci zostaną zorganizowane w dniach 17-27 września w hali tenisowej Akwawit Leszno. Program obozu łączy m.in. trening ogólnorozwojowy, sportowy, gimnastyczny czy konsultacje psychologiczne. 

Switolina ma się pojawić w Lesznie na kilka dni. W tym czasie będzie wspierać talenty swoim doświadczeniem. Będzie jej o to o tyle łatwiej, że w sobotę pożegnała się już z turniejem US Open. W meczu trzeciej rundy lepsza od niej okazała się Amerykanka Jessica Pegula.

Switolina i Świątek razem w Krakowie 

Elina Switolina była jedną z gwiazd imprezy charytatywnej "Iga Świątek i Przyjaciele dla Ukrainy", jaka odbyła się w lipcu ubiegłego roku w Krakowie. Ukrainka początkowo miała zagrać pokazowego seta z liderką rankingu, ale w między czasie zaszła w ciążę. Skończyło się na tym, że sędziowała spotkanie, jakie w krakowskiej Tauron Arenie rozegrały Iga Świątek i Agnieszka Radwańska.

Hala wypełniła się do ostatniego miejsca, dzięki czemu zebrano ponad dwa i pół miliona złotych. W telewizji imprezę obejrzało ponad milion widzów. Ukraińcy dziennikarze obecni na wydarzeniu nie kryli wzruszenia, a część z zebranych środków została przekazana fundacji Switoliny. Świątek swoją inicjatywą zainspirowała innych - przed US Open czy Australian Open organizowano później podobne imprezy charytatywne z myślą o Ukrainie.

Od wybuchu wojny w lutym 2022 Elina Switolina nie podaje na korcie ręki przeciwniczkom z Rosji i Białorusi. Jak tłumaczyła w Paryżu, nie chodzi jedynie o tenisistki z tych dwóch krajów, ale także o solidarność z jej rodakami, którzy dziś cierpią. Organizacja WTA milczała przez długi czas w tej sprawie. Kilka tygodni temu wydała w końcu komunikat, w którym wytłumaczyła kibicom, dlaczego ukraińskie tenisistki nie wymieniają uścisków dłoni z rosyjskimi i białoruskimi.

Przed urodzeniem dziecka Switolina także należała do czołowych tenisistek świata. We wrześniu 2017 była nawet na trzecim miejscu w rankingu WTA. Jej najlepsze dotąd wyniki to półfinały Wimbledonu (2019, 2023), półfinał US Open 2019 oraz ćwierćfinały Australian Open (2018, 2019) i Roland Garros (2015, 2017, 2020, 2023). Na igrzyskach w Tokio 20220 wywalczyła brązowy medal. Dziś Switolina jest 26. na świecie. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.