Iga Świątek narzekała i w końcu się doczekała. Ważna zmiana w US Open

Apele Igi Świątek przyniosły skutek. Piłki, na które Polka narzekała w trakcie zeszłorocznego US Open, zostaną zmienione. Kobiety zagrają tymi samymi piłkami co mężczyźni.

- O mój Boże. Cóż, szczerze, nie lubię ich. Słyszałam, jak wiele tenisistów na nie narzeka. Głównie tenisistki, bo korzystamy z innych piłek niż mężczyźni - mówiła przed rokiem Iga Świątek, która otwarcie krytykowała piłki, jakimi rozgrywane były turnieje przed US Open oraz sam turniej wielkoszlemowy.

Zobacz wideo

- Stanowczo się z tym zgadzam. Piłki tworzą bardzo niekorzystne warunki do gry dla tenisistek. Potem narzekamy, że jest wiele błędów. Piłki są niemożliwe do kontrolowania - dodała Hiszpanka Paula Badosa. - Też nie jestem fanką tych piłek. Szczerze mówiąc, nie sądzę, aby wiele dziewczyn było za tymi piłkami - przyznała Jessica Pegula.

Jaki problem z piłkami miały najlepsze tenisistki na świecie? Przede wszystkim denerwowało je to, że grały innymi piłkami niż mężczyźni. Po drugie, piłki te były dużo lżejsze. Po trzecie, Świątek nie mogła nabyć tych piłek w Europie, przez co do turniejów w USA przygotowywała się piłkami, którymi grali mężczyźni.

Wiadomo już, że w tym roku kobiety i mężczyźni rozegrają turniej tymi samymi piłkami. Potwierdził to dyrektor turnieju - Stacey Allaster. Stanie się tak, dzięki interwencji Świątek i Badosy, które zgłosiły skargę do prezesa WTA - Steve'a Simona.

Nowe piłki na kobiecym US Open

- Każdego roku WTA informuje nas, jaką piłką chcą grać zawodniczki. W zeszłym roku było kilka zawodniczek, które chciały je zmienić. Spotkałem się z nimi i powiedziałem: "Spotkajcie się z Simonem i rozmawiajcie z nim" - powiedział Allaster.

- Przekazałem zawodniczkom, żeby rozmawiały z organizacjami odpowiedzialnymi za ich sprawy. Wiedzieliśmy, że jeśli zawodniczki będą chciały zmian i zgodzi się na nie WTA, to firma Wilson się do tego dostosuje. Nikt nie poniósł dodatkowych kosztów - dodał.

- Jedynym warunkiem, jaki postawiliśmy WTA, było to, że do końca US Open 2022 musieliśmy wiedzieć, jakimi piłkami zagramy w kolejnym roku. Tyle czasu potrzebuje Wilson, by wyprodukować i dostarczyć odpowiednią liczbę piłek - zakończył Allaster.

W tej sprawie WTA i US Open zareagowały na apele Świątek. Organizatorzy turnieju nie zmienili jednak godziny rozpoczęcia sesji wieczornej, o co też apelowała Polka. Świątek wraz z najlepszymi tenisistami świata chciała, by spotkania zaczynały się wcześniej po to, by nie kończyć ich w środku nocy lub nad ranem.

Tegoroczne US Open rozpocznie się 28 sierpnia i potrwa do 10 września. Świątek będzie tam broniła tytułu wywalczonego w poprzednim sezonie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.