Klasyfikacja królowych Roland Garros. Oto miejsce Igi Świątek

Iga Świątek odniosła w sobotę trzecie w karierze zwycięstwo w wielkoszlemowym Roland Garros. Polka dołączyła tym samym do legend, które również mają na koncie trzy trofea w Paryżu. Teraz przed 22-latką kolejne wielkie nazwiska do dogonienia.

Iga Świątek (1. WTA) udowodniła w sobotę, że jest niekwestionowaną królową na kortach ziemnych. 22-latka wygrała rywalizację na kortach Rolanda Garrosa, zdobywając czwarte wielkoszlemowe trofeum w karierze. Polka w trwającym prawie trzy godziny finale pokonała 6:2, 5:7, 6:4 Czeszkę Karolinę Muchovą (43. WTA).

Zobacz wideo Kulisy Roland Garros. Tak wygląda turniej od strony kibica

Świątek goni tenisowe legendy. Już zrównała się m.in. z Sereną Williams

Jest to już trzeci trumf Świątek na wielkoszlemowych kortach Rolanda Garrosa w karierze. Liderka światowego rankingu zrównała się tym samym liczbą zwycięstw na paryskich kortach między innymi z Sereną Williams (2002, 2013, 2015). W gronie zawodniczek, które mają na koncie trzy tytuły, są również inne legendy. Mowa o Margaret Court, Arantxy Sanchez Vicario i Monice Seles.

Polka awansowała tym samym na czwarte miejsce w rankingu wszech czasów. Największą liczbą zwycięstw w drugim turnieju wielkoszlemowym w sezonie może pochwalić się Chris Evert. Amerykanka, która w sobotę wręczała Świątek puchar, zanotowała siedem triumfów. Kolejna na tej liście jest Niemka Steffi Graf (6 zwycięstw), natomiast Belgijka Justine Henin zanotowała cztery triumfy na paryskich kortach.

Zawodniczki z największą liczbą wygranych turniejów na kortach Rolanda Garrosa:

  1. Chris Evert - 7 zwycięstw
  2. Steffi Graf - 6 zwycięstw
  3. Justine Henin - 4 zwycięstwa
  4. Iga Świątek, Serena Williams, Margaret Court, Arantxa Sanchez Vicario i Monica Seles - 3 zwycięstwa

Jeżeli chodzi o ogólną liczbę zwycięstw w turniejach wielkoszlemowych, Świątek zrównała się z kolei z Sanchez Vicario, Kim Clijsters, Naomi Osaką i Haną Mandlikovą. Wszystkie z wymienionych zawodniczek mają na koncie po cztery wielkoszlemowe trofea.

Więcej o: