Ile Świątek będzie "kosztował" brak występu w Miami? Największa rywalka zaciera ręce

Iga Świątek wycofała się z rywalizacji w turnieju WTA 1000 w Miami. Polak straci 1000 punktów w rankingu WTA, co daje drugiej Arynie Sabalence możliwość zbliżenia się do liderki. Jeszcze gorzej może wyglądać ranking WTA Race.

Iga Świątek (1. WTA) przekazała w środę przykre informacje. Liderka światowego rankingu z powodów zdrowotnych wycofała się z turnieju WTA 1000 w Miami i z rywalizacji w Billie Jean King Cup. - W ostatnich dniach analizowaliśmy dane, a mój lekarz przygotował diagnozę. Niestety, ciągle odczuwam duży ból i dyskomfort i nie jestem w stanie w tym momencie grać - czytamy w oświadczeniu zawodniczki w mediach społecznościowych

Zobacz wideo Historyczny moment dla polskiego tenisa. "Trudno to będzie powtórzyć"

Iga Świątek straci w rankingu WTA, Sabalenka może zdecydowanie zmniejszyć stratę

Świątek tym samym nie obroni wywalczonego przed rokiem tytułu w Miami, a dodatkowo straci 1000 punktów w rankingu WTA. To może pozwolić wiceliderce rankingu, Arynie Sabalence (2. WTA), ponownie zmniejszyć dystans do prowadzącej. W poniedziałkowym zestawieniu strata Białorusinki wynosiła 3235 punktów. W przypadku ewentualnego zwycięstwa w Miami największa obecnie rywalka Polki może zniwelować stratę do "jedynie" 1245 punktów.

Już obecny ranking WTA Live wygląda dla Świątek bardzo niekorzystnie. Polka ma w nim 8975 punktów, a zajmująca drugie miejsce Sabalenka 6740. Dyspozycja Białorusinki daje jej szansę na kolejny dobry występ (w Indian Wells dotarła do finału), a każdy kolejny awans pozwoli jej zbliżyć się do liderki rankingu.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Eugenie Bouchard Słynna tenisistka wrzuciła dwa zdjęcia i fani oszaleli. "Jasna cholera" - komentuje koleżanka

Nieobecność w Miami może kosztować Świątek spadek w rankingu WTA Race

Jeszcze więcej Świątek może stracić w rankingu WTA Race, który uwzględnia wyniki z bieżącego sezonu. Polka zajmuje w nim obecnie trzecią lokatę z dorobkiem 1810 punktów. Polka już teraz sporo traci do wyprzedzających ją Sabalenki i drugiej Jeleny Rybakiny, a teraz strata będzie tylko rosnąć. Dodatkowo nieobecność w Miami może ją kosztować spadek w zestawieniu. Niewiele punktów tracą do niej czwarta Jessica Pegula, piąta Belinda Bencić i szósta Barbora Krejcikova. Co ciekawe Świątek może również wyprzedzić dziesiąta w rankingu Magda Linette. Druga z Polek musiałaby jednak wygrać imprezę. W najgorszym wypadku liderka rankingu WTA może spaść pod koniec czołowej "dziesiątki".

TOP 10 rankingu WTA Race (stan na 22 marca 2023 roku):

  • 1. Aryna Sabalenka (Białoruś) 3320 pkt
  • 2. Jelena Rybakina (Kazachstan) 2571 pkt
  • 3. Iga Świątek Polska 1820 pkt
  • 4. Jessica Pegula (USA) 1525 pkt
  • 5. Belinda Bencic (Szwajcaria) 1430 pkt
  • 6. Barbora Krejcíkova (Czechy) 1381 pkt
  • 7. Coco Gauff (USA) 1195 pkt
  • 8. Victoria Azarenka (Białoruś) 1061 pkt
  • 9. Caroline Garcia (Francja) 1001 pkt
  • 10. Magda Linette (Polska) 947 pkt

Iga Świątek, Roger Federer Roger Federer się zabawił. Wymyślił pseudonim Idze Świątek

Więcej o: