Dominatorka Iga Świątek. Dołączyła do absolutnych legend. Kosmos

Iga Świątek jest liderką rankingu WTA od kwietnia 2022 roku. W tym czasie udało jej się wygrać aż 52 z 60 rozegranych meczów. To trzeci najlepszy rezultat, jeśli chodzi o liderkę rankingu w XXI wieku. Polkę wyprzedzają tylko dwie legendy kobiecego tenisa.

Iga Świątek (1. WTA) po obronie tytułu w WTA w Dosze utrzymuje fantastyczną formę. Polka na otwarcie turnieju WTA 1000 w Dubaju praktycznie bez żadnych problemów pokonała 6:1, 6:1 Kanadyjkę Leylah Fernandez (37. WTA). Jeszcze lepiej spisała się w meczu III rundy, oddając Ludmile Samsonowej (13. WTA) tylko jednego gema.

Zobacz wideo Nadchodzą sensacyjne powołania Santosa. Gigantyczny problem na start

Iga Świątek jedną z najlepszych w XXI wieku. Jest tuż za dwiema legendami tenisa

Wygrana z Samsonową pozwoliła Idze Świątek zająć miejsce obok absolutnych legend kobiecego tenisa. Ciekawą statystykę przytoczył oficjalny profil WTA na Twitterze. Jak się okazuje, nasza mistrzyni jest jedną z najskuteczniejszych liderek rankingu w XXI wieku. 

Od chwili przejęcia pozycji nr 1 w kwietniu 2022 roku Świątek rozegrała 60 meczów i zdołała wygrać aż 52 razy, notując tylko osiem porażek. To trzeci tak dobry rezultat w tym wieku. Lepiej od Polki po rozegraniu wspomnianej liczby meczów radziły sobie tylko Justine Henin (54 wygrane i 6 porażek) i najlepsza pod tym względem Serena Williams (55 zwycięstw i 5 porażek). 21-latka z Raszyna już zapracowała na miejsce wśród największych tego sportu.

Justine Henin zakończyła rozpoczętą jeszcze w XX wieku (1999 r.) karierę w 2011 roku. Pierwszy raz została liderką światowego rankingu 20 października 2003 r., a ostatni raz tak wysoko sklasyfikowaną ją pięć lat później. Nim postanowiła całkiem zrezygnować z tenisa, wygrała 47 turniejów WTA i zdobyła złoto podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 roku.

Z kolei Serena Williams na pierwsze miejsce w zestawieniu najlepszych tenisistek wskoczyła 20 lipca 2002 roku. Ostatni raz tak wysoko w rankingu WTA sklasyfikowano ją w 2015 roku. Amerykanka zakończyła karierę dopiero w 2022 roku. Podczas trwającej ponad 20 lat przygody z tenisem wygrała 73 turnieje WTA. W dodatku może się pochwalić złotymi medalami olimpijskimi w grze pojedynczej z Londynu (2012) i w grze podwójnej z Sydney (2000), Pekinu (2008) i Londynu (2012). 

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Iga Świątek w kolejnym spotkaniu turnieju w Dubaju zmierzy się z Czeszką Karoliną Pliskovą (18. WTA). To będzie dopiero drugie starcie obu zawodniczek podczas zawodów WTA. Pierwsze miało miejsce w Rzymie w 2021 roku. Wówczas Polka wygrała w 48. minut 6:0, 6:0. Wcześniej obie panie spotkały się na turnieju pokazowym w 2020 roku. Wtedy również górą była Świątek, pokonując rywalkę 6:1, 6:7 (9-11), 10:4.

Ćwierćfinałowe spotkanie Igi Świątek z Karoliną Pliskovą odbędzie się w czwartek 23 lutego. Godzina rozpoczęcia meczu nie jest jeszcze znana. Wszystko zależy od planu gier opracowanego przez organizatorów. Można się jednak spodziewać, że panie zagrają na korcie centralnym.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.