Rewolucyjne zmiany w tenisie. Wimbledon i Roland Garros idą w ślady Australian Open

Wimbledon i Roland Garros idą w ślady Australian Open. Jak donosi "Telegraph", organizatorzy tych turniejów zamierzają zezwolić trenerom na podpowiadanie zawodnikom w trakcie meczów. ATP wprowadziło już tę zasadę w połowie minionego roku.

Do niedawna tenis był jednym z nielicznych sportów, w których gracze byli skazani tylko na siebie. W prawie każdej dyscyplinie trenerzy mają prawo udzielać porad zespołom lub zawodnikom, ale w tenisie było to zabronione. Pierwsze zmiany tych przepisów w męskich turniejach nastąpiły już w połowie zeszłego roku. W lipcu tuż po zakończeniu Wimbledonu ATP zadecydowało, że tenisiści będą mogli korzystać z podpowiedzi trenerów. Kibice byli tego świadkami między innymi podczas styczniowego Australian Open. 

Zobacz wideo Efekt nowej miotły nie pomógł Skrze Bełchatów. Spotkanie skomentował trener Ślepska Malow Suwałki, Dominik Kwapisiewicz

Wimbledon i Roland Garros wprowadzą zmiany w przepisach. Idzie nowe w tenisie

Jak się okazuje, kolejne wielkoszlemowe turnieje zamierzają wprowadzić te zmiany. "Telegraph" informuje, że organizatorzy Wimbledonu zezwolą trenerom na komunikacje z zawodnikami. Zdaniem dziennikarzy na taki sam krok ma się zdecydować również Roland Garros. Zmiany mają wejść w życie już podczas tegorocznych edycji. Anglicy twierdzą, że decyzja podjęta przez szefów Rolanda Garrosa i Wimbledonu wpisuje się w proces ujednolicania zasad w męskim tenisie. 

Jeszcze kilka lat temu takie zmiany były nie do pomyślenia. W 2017 roku krytycznie do tego pomysłu podchodził ówczesny dyrektor wykonawczy Wimbledonu Richard Lewis. - Jesteśmy temu bardzo przeciwni. Uważamy, że jest to sport gladiatorów, sport indywidualny. Idziesz na kort, a cała zasada tenisa polega na tym, że jesteś zdany na siebie - powiedział w rozmowie z ESPN. 

Zasady ATP dotyczące komunikacji pomiędzy trenerem a tenisistą:

  • Trenerzy muszą siedzieć na miejscach wyznaczonych przez organizatorów na początku meczu
  • Trenerzy mogą udzielać rad zawodnikowi, o ile nie będą przerywać gry ani przeszkadzać rywalowi
  • Porada werbalna może mieć miejsce tylko wtedy, gdy zawodnik znajduje się po tej samej stronie boiska, co jego trener
  • Porady niewerbalne (migowe) będą dozwolone w dowolnym momencie meczu
  • Porady werbalne mogą składać się z kilku słów lub krótkich zdań, rozmowy są zabronione
  • Trenerom nie wolno rozmawiać z zawodnikiem, jeśli z jakiegokolwiek powodu opuszcza on boisko

Więcej tego rodzaju treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tegoroczny Roland Garros odbędzie się w dniach 28 maja - 11 czerwca, a Wimbledon z kolei potrwa od 3 do 16 lipca. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.