Ukraińska gwiazda nie wytrzymała. Potępia pomysł MKOl ws. Rosji. "Okradają niewinnych ludzi"

- Dlaczego rosyjscy i białoruscy sportowcy mieliby dostać szansę, skoro ich rządy okradają niewinnych ludzi i sportowców z ich szansy - napisała na Instagramie Elina Switolina. Ukrainka w ten sposób zakomunikowała, że stanowczo sprzeciwia się pomysłowi MKOI, by Rojsanie i Białorusini mogli wziąć udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Ukraińska Federacja Tenisowa wezwała do zawieszenia rosyjskich i białoruskich sportowców, w tym zwyciężczyni Australian Open Aryny Sabalenki ze względu na świętowanie jej zwycięstwa w wielkoszlemowym turnieju przez prezydenta Białorusi, Aleksandra Łukaszenkę. Polityk nagrał wideo, gdzie cieszy się z sukcesu tenisistki, pijąc kieliszek wódki. - Gratulacje! Aryno, za Ciebie! – powiedział Łukaszenka, obok którego siedział były prezes Białoruskiej Federacji Tenisowej Siergiej Teterin. Apel federacji popiera znana ukraińska tenisistka, Elina Switolina. 

Zobacz wideo Tak ma wyglądać sztab Santosa w Polsce. PZPN ujawnia szczegóły

Elina Switolina sprzeciwia się Rosji i Białorusi na igrzyskach olimpijskich

Switolina sprzeciwia się planom MKOl (Międzynarodowy Komitet Olimpijski), który chce ponownie włączyć białoruskich i rosyjskich sportowców do międzynarodowej rywalizacji i umożliwić im walkę o wyjazd na igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024 roku. Ukrainka, która nie brała udziału w ostatnich turniejach ze względu na ciążę i narodziny dziecka, podzieliła się swoimi przemyśleniami za pośrednictwem Instagrama.

- Igrzyska to największe marzenie i najwyższy przywilej dla sportowców. Są największą platformą integracji i różnorodności w sporcie, przyciągając uwagę świata. Mając to na uwadze, musimy trzymać się zakazu dla rosyjskich i białoruskich sportowców, wysyłając na całym świecie mocny komunikat, że jesteśmy zjednoczeni w sankcjach nałożonych na Rosję i Białoruś [...] rosyjscy czy białoruscy obywatele nie mogą być nieświadomi okrucieństw, które popełniają na Ukrainie - napisała tenisistka.

 

Jej zdaniem nie można pozwolić na dopuszczenie, by zbrodnie dokonane na jej narodzie zostały niezauważone. Przywołuje przy tym przykład jednej z tragicznych ofiar napaści na Ukrainę, 22-letniego dziesięcioboisty Wołodymyra Androszczuka, który zginął w obronie kraju w walkach pod Bachmutem.

- Wołodymyr Androszczuk, jedna ze wschodzących gwiazd Ukrainy zginął podczas wojny. Nigdy nie spełni swojego potencjału ani marzeń na igrzyskach, więc dlaczego rosyjscy i białoruscy sportowcy mieliby dostać szansę, skoro ich rządy okradają niewinnych ludzi i sportowców z ich szansy - dodała Switolina.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Organizatorzy Australian Open postanowili wyjść naprzeciw tenisistom z Rosji i Białorusi. Umożliwili im start w pierwszym turnieju wielkoszlemowym sezonu pod neutralną flagą. Pomysł ten spodobał się Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu, który planuje na tej samej zasadzie dopuścić ich do rywalizacji w igrzyskach olimpijskich.

"Omawiana koncepcja neutralnej flagi jest popierana przez zdecydowaną większość ruchu olimpijskiego i odzwierciedla to, co widzieliśmy w praktyce w ciągu ostatnich dwóch tygodni podczas Australian Open. Sportowcy rywalizowali w turnieju jako indywidualni sportowcy pod neutralną flagą bez identyfikacji ich kraju" - czytamy w oświadczeniu MKOl-u.

Więcej o: