Tam Świątek będzie szukać punktów w rankingu. Oto harmonogram turniejów WTA Tour

Iga Świątek szykuje się do startu w turnieju w Dosze. Będzie to dla niej pierwszy z kilku ważnych turniejów w najbliższych tygodniach. Harmonogram turniejów WTA Tour jest napięty, a Polce będzie zależało na tym, aby powtórzyć bardzo dobre wyniki z zeszłego sezonu. Wygrane wiążą sie z punktami, które liczone są w rankingu WTA.

Iga Świątek (1. WTA) zakończyła zmagania w Australian Open porażką w IV rundzie z Jeleną Rybakiną (10. WTA). Dla zawodniczki, która w poprzednim sezonie wygrała osiem turniejów, w tym dwa wielkoszlemowe, raczej nie był to satysfakcjonujący rezultat. W najbliższych tygodniach Polka powalczy o to, aby nawiązać do sukcesów z ostatnich miesięcy i utrzymać dużą przewagę w rankingu WTA.

Zobacz wideo Na co stać Igę Świątek w tym sezonie? "Zawiesiła poprzeczkę bardzo wysoko"

Wymagające tygodnie przed Igą Świątek. Tak prezentuje się jej plan startów na najbliższe miesiące

W nadchodzących turniejach Świątek będzie dalej rywalizować na kortach twardych. W poniedziałek, 13 lutego wystartuje turniej w Dosze, gdzie wystąpią prawie wszystkie zawodniczki z czołowej dziesiątki rankingu. Świątek będzie walczyć o powtórzenie wyniku z zeszłego roku, gdy wygrała cały turniej. W porównaniu do tamtego czasu spadła jednak ranga zawodów z WTA 1000 do WTA 500 - to oznacza, że zwyciężczyni zamiast 1000 punktów otrzyma ich 470.

Niedługo później odbędą się zawody w Dubaju, gdzie polska tenisistka może znacząco powiększyć dorobek w rankingu WTA. Po pierwsze, w zeszłym roku odpadła tam już w II rundzie (z Jeleną Ostapenko), za co otrzymała tylko 55 punktów. Stać ją jednak na znaczne poprawienie tego wyniku. Po drugie, w tym roku ranga imprezy wzrośnie do poziomu WTA 1000, przez co będzie można na niej wywalczyć znacznie więcej punktów.

21-latka będzie musiała postarać się o jak najlepsze wyniki również w Indian Wells oraz Miami. W 2022 roku wygrała oba te turnieje, kompletując tzw. Sunshine Double. Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym mają one rangę WTA 1000, zatem ewentualne szybkie odpadnięcie może okazać się kosztowne.

W kolejnych tygodniach zmagania przeniosą się na nawierzchnię ceglaną. W zeszłym roku Świątek rywalizowała na niej w Stuttgarcie (WTA 500) oraz Rzymie (WTA 1000) i oba te turnieje wygrała. Między nimi będą jeszcze wysoko punktowane zawody w Madrycie (WTA 1000), gdzie w zeszłym roku nie startowała.

Zwieńczeniem startów na mączce będzie wielkoszlemowy Ronald Garros (28 maja - 11 czerwca). W 2022 roku Świątek pokazała tam wielką klasę, w siedmiu meczach straciła zaledwie jednego seta. W tym sezonie także powinna być jedną z faworytek do końcowego triumfu. Natomiast ewentualne potknięcie będzie mocno odczuwalne w rankingu, gdyż jako ubiegłoroczna zwyciężczyni otrzymała aż 2000 punktów.

Harmonogram wybranych turniejów WTA do startu Rolanda Garrosa

  • WTA  500 Doha              13-18 lutego
  • WTA 1000 Dubaj            19-25 lutego
  • WTA 1000 Indian Wells  8-19 marca
  • WTA 1000 Miami            21 marca - 2 kwietnia
  • WTA  500 Stuttgart         17-23 kwietnia
  • WTA 1000 Madryt           25 kwietnia - 6 maja
  • WTA 1000 Rzym             8-21 maja

Więcej podobnych treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.