Pokazali, co Łukaszenka zrobił po wygranej Sabalenki. Wstyd dla WTA

Aryna Sabalenka wygrała Australian Open co zostało z wielką radością przyjęte przez Aleksandra Łukaszenkę. Opublikowano krótki filmik, na którym białoruski dyktator świętuje sukces swojej rodaczki.

Oficjalny kanał telegramowy służby prasowej prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki opublikował wideo, na którym widać, jak polityk świętuje zwycięstwo Białorusinki Aryny Sabalenki w Australian Open 2023.

Zobacz wideo Paweł Fajdek zwrócił się do Marcina Najmana: Jesteś karykaturą sportowca... tak nisko jeszcze nie upadłem

- Teraz Aryna ma wszystko! Musimy życzyć jej osobistego szczęścia, zdrowia i nowych zwycięstw. Gratulacje! Aryno, za Ciebie! – powiedział Łukaszenka, unosząc kieliszek z wódką. Obok prezydenta siedział były prezes Białoruskiej Federacji Tenisowej Siergiej Teterin.

Związki Sabalenki i jej partnera z Rosją

Aryna Sabalenka nie raz spotykała się z Aleksandrem Łukaszenką. Towarzyszył jej także m.in. szef Białoruskiego Związku Tenisowego Sergiej Rutenko, który walczy dziś o zniesienie wszystkich sankcji na kraj.

Na początku stycznia Sabalenka udzieliła wywiadu australijskiej gazecie "The Age". Białoruska tenisistka została zapytana o Wimbledon, w którym nie mogła zagrać na skutek decyzji organizatorów turnieju, którzy postanowili nie dopuścić do rywalizacji tenisistów i tenisistek z Rosji i Białorusi. - Jestem po prostu bardzo rozczarowana, że sport jest w jakiś sposób obecny w polityce. Jesteśmy tylko zawodnikami uprawiającymi swój sport. To wszystko. Nie zajmujemy się polityką. Gdybyśmy wszyscy mogli coś zrobić [z wojną], zrobilibyśmy to, ale mamy zerowy wpływ. Zakazali nam udziału w Wimbledonie i co to zmieniło? Nic - oni [rosyjskie władze] nadal to robią i to jest smutna [część] tej sytuacji – oznajmiła.

Tymczasem ukraińscy dziennikarze ujawnili, że Sabalenka okres przygotowawczy spędziła w Rosji, a konkretniej w Ufie. Partner Sabalenki, Konstantin Kołcow, pracuje w tamtejszym klubie hokejowym Saławat Jułajew. Ze zdjęć opublikowanych przez ukraińskich dziennikarzy wynika, że członkowie władz rosyjskiego klubu jawnie popierają wojnę w Ukrainie. Na trybunach posługiwali się banerem z symbolem "Z", odwiedzili także tereny okupowane przez rosyjskie wojska. 

Sabalenka wyrasta na główną rywalkę Igi Świątek

Aryna Sabalenka (5. WTA) w sobotę pokonała Jelenę Rybakinę (25. WTA) 4:6, 6:3, 6:4 i wygrała swój pierwszy turniej wielkoszlemowy w grze pojedynczej. Obie tenisistki po drodze wyeliminowały polskie zawodniczki. Rybakina w IV rundzie turnieju pokonała Igę Świątek (1. WTA), a Sabalenka w półfinale australijskiego turnieju ograła Magdę Linette (45. WTA). Zwycięstwo w Australian Open jest nagrodą dla Sabalenki, która na korty w 2023 roku weszła w znakomitej formie. 

Wygrana w Australian Open była dwunastym tryumfem Aryny Sabalenki w turniejach WTA. W najnowszym rankingu Białorusinka będzie już wiceliderką i przed nią będzie tylko Iga Świątek. Świątek pozostaje ostatnią tenisistką, która pokonała Sabalenkę. Miało to miejsce w grudniu, podczas World Tennis League. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.