Skandal podczas Australian Open. Rosjanie prowokują na meczu Ukrainki. "Potępiam"

Rosyjscy i białoruscy tenisiści mają prawo startu w wielkoszlemowym Australian Open, ale pod neutralną flagą. Podczas meczu otwarcia jednej z reprezentantek Sbornej kibice postanowili kibicować jej z wywieszonymi barwami narodowymi, czym złamali panujące na turnieju zasady.

Rosyjska agresja na Ukrainę trwa już prawie rok i zbiera coraz tragiczniejsze żniwa. W związku z nią sportowcy z Rosji i Białorusi, która udostępnia swoje terytorium najeźdzcy, zostali zawieszeni przez większość międzynarodowych federacji. Wyjątkiem jest między innymi ITF, które zezwala tenisistom na udział w turniejach, ale bez możliwości używania symboli narodowych. Zakaz ten został złamany już podczas pierwszego dnia Australian Open.

Zobacz wideo Powrót Króla! Tak powitany został Messi na treningu PSG

Rosyjska flaga wywieszona podczas Australian Open. Karygodne

W 1. rundzie turnieju w Melbourne Ukrainka Kateryna Baindl (95. WTA) zmierzyła się z Rosjanką Kamillą Rachimovą (110. WTA). Lepsza w tym starciu okazała się wyżej notowana tenisistka, która wygrała 7:5, 6:7(8-10), 6:1. Wynik spotkania okazał się niestety sprawą drugorzędną.

W trakcie pojedynku kamery wychwyciły, że poza kortem wywieszono rosyjską flagę. Do sprawy odniósł się Ambasador Ukrainy w Australii i Nowej Zelandii, Wasyl Myrosznyczenko. - Zdecydowanie potępiam publiczne wywieszanie rosyjskiej flagi podczas dzisiejszego meczu ukraińskiej tenisistki Kateryny Baindl podczas Australian Open. Wzywam Tennis Australia do natychmiastowego egzekwowania polityki "neutralnej flagi" - napisał w mediach społecznościowych, umieszczając zdjęcie zaistniałej sytuacji.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Jest to poważne naruszenie panujących podczas zmagań w Melbourne zasad, o których początkiem miesiąca mówił dyrektor turnieju Australian Open, Craig Tiley. "Rosyjscy i białoruscy gracze będą mogli grać w Australian Open. Jedyną różnicą będzie to, że nie mogą reprezentować Rosji. Nie mogą reprezentować flagi Rosji. Nie mogą uczestniczyć w żadnej czynności związanej z ze swoim krajem, takiej jak śpierwanie hymnu Rosji. I muszą grać jako niezależni gracze pod neutralnym oznaczeniem" - zaznaczył, cytowany przez portal express.co.uk. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.