Nowa rola Radwańskiej. Znów spotka się ze Świątek, ale na innych zasadach

Agnieszka Radwańska wraca - przynajmniej na chwilę - do zawodowego touru w nowej roli. Znów spotka się też z Igą Świątek. Tym razem jednak nie zagrają w imprezie pokazowej, a wezmą udział w United Cup, w którym była tenisistka z mężem Dawidem Celtem stworzy duet kapitanów reprezentacji Polski.

W takim wydaniu Agnieszki Radwańskiej jeszcze nie widzieliśmy. Gdy cztery lata temu zakończyła karierę, na początku odpoczywała nieco od tenisa, by po jakimś czasie zacząć do niego wracać. Najpierw w formie cotygodniowych treningów dla podtrzymania kondycji, potem doszły występy w turniejach i meczach pokazowych. Teraz 33-latka robi kolejny krok - będzie połową duetu, który poprowadzi reprezentację Polski w nowych rozgrywkach w kalendarzu WTA i ATP - United Cup.

Zobacz wideo Agnieszka Radwańska patrzyła na kort obok, a tam Iga Świątek. "Poczwórna mobilizacja"

Radwańska w doborowym towarzystwie. Obok niej m.in. Hewitt, Stosur i Wawrinka

O ile już wcześniej pojawiała się informacja, że polską ekipę poprowadzi w nich Dawid Celt, to dołączenie do niego Radwańskiej trzymano w tajemnicy aż do czasu, gdy organizatorzy opublikowali listę kapitanów. Mąż finalistki Wimbledonu 2012 jest też kapitanem Polek w Pucharze Billie Jean King, ją czeka zaś debiut w takiej roli. A zaliczy go w nie najgorszym towarzystwie. Na duet - poza biało-czerwonymi - postawiła też Australia, którą poprowadzą Lleyton Hewitt i Samantha Stosur. Szwajcarskim zespołem dowodzić będzie z kolei Stan Wawrinka, a brytyjskim Tim Henman.

Radwańska przy tej okazji po raz pierwszy będzie podczas turnieju tenisowego pełnić tę samą funkcję co Celt. Gdy jeszcze grała zawodowo, to on był jej sparingpartnerem oraz drugim trenerem Polek w ówczesnych rozgrywkach Fed Cup.

Kapitan to określenie funkcji w tenisie, którą pełni osoba będąca selekcjonerem w rozgrywkach z udziałem drużyn narodowych. Do najpopularniejszych z nich należą męski Puchar Davisa i kobiecy Puchar Billie Jean King (wcześniej znany jako Fed Cup). Kapitanami są trenerzy lub dawni bądź aktywni zawodnicy

Radwańska takiej funkcji jeszcze nie pełniła, choć w tym roku sprawdziła się w kilku innych nowych dla niej zadaniach. Latem podczas Wimbledonu była wiceliderka światowej listy po raz pierwszy wzięła udział w turnieju legend, a nieco później zadebiutowała jako dyrektorka sportowa turnieju ITF w Kozerkach.

Radwańska tym razem będzie doradzać Świątek

Przy okazji United Cup Radwańska znów spotka się z Igą Świątek. Jako tenisistki w zawodowym tourze się minęły, ale polscy kibice doczekali się upragnionego meczu z ich udziałem przy innej okazji. Latem zmierzyły się w pokazowym meczu w ramach imprezy, której celem była zbiórka pieniędzy dla  poszkodowanych w wyniku wojny w Ukrainie. Teraz wystąpią w tej samej drużynie, a Radwańska będzie dawać wskazówki młodszej o 12 lat liderce światowego rankingu.

United Cup to nowa formuła dla mieszanych ekip, którą zawodnicy z 18 czołowych krajów w tenisowej stawce zainaugurują sezon. W dniach 29 grudnia - 8 stycznia rywalizować będą w Sydney, Brisbane i Perth. W składzie znajdą się czołowe rakiety oraz zawodnicy, dla których będzie to pierwsze przetarcie z rywalizacją na takim poziomie i szansa na zdobycie cennych punktów do rankingu.

Polska trafiła do grupy B, która rywalizować będzie w Brisbane razem ze Szwajcarią i Kazachstanem. Największą gwiazdą reprezentacji będzie oczywiście Świątek, ale kilka innych nazwisk również daje nadzieję, że biało-czerwoni mogą odegrać w pierwszej edycji tej imprezy znaczącą rolę. Obok pierwszej rakiety globu wystąpią Hubert Hurkacz (10. ATP), Magda Linette (49. WTA), Kamil Majchrzak (77. ATP), doświadczeni debliści Alicja Rosolska i Łukasz Kubot. A Weronika Falkowska i Daniel Michalski będą dopiero zbierać doświadczenie na tym poziomie rywalizacji.

Więcej o: