Znamy pierwszego półfinalistę ATP Finals. Nadal wyrzucony z turnieju

Casper Ruud pokonał 6:3, 4:6, 7:6(8-6) Taylora Fritza w drugim meczu grupowym podczas ATP Finals. Norweg został tym samym pierwszym półfinalistą imprezy, a jego zwycięstwo oznacza koniec rywalizacji dla Rafaela Nadala.

We wtorek 15 listopada odbyły się kolejne spotkania w "zielonej" grupie podczas ATP Finals. Najwyżej rozstawiony Rafael Nadal (2. ATP) niespodziewanie przegrał 3:6, 4:6 z Felixem Augerem-Aliassime (6. ATP). Była to druga porażka doświadczonego Hiszpana w zmaganiach w Turynie, co znacznie oddalało go od awansu do półfinału. Szanse 22-krotnego triumfatora turniejów wielkoszlemowych mógł przedłużyć jedynie Casper Ruud (4. ATP).

Mistrzowski początek Ruuda i wygrany set w meczu z Fritzem. Norweg pogrzebał nadzieje Nadala

Norweg na początek rywalizacji w turnieju mistrzów pokonał w dwóch setach Augera-Aliassime. W drugim meczu mierzył się z pogromcą Nadala i zastępcą kontuzjowanego Carlosa Alcaraza (1. ATP), Taylorem Fritzem (9. ATP).

Ruud bardzo solidnie rozpoczął to starcie, przełamując już w drugi gemie podanie rywala i uciekając na 3:0. Okazał się to kluczowy moment tej partii. Kolejne gemy wygrywali serwujący, co przybliżało światową "trójkę" do zwycięstwa. Sytuacja nie uległa zmianie już do końca, a Norweg zamknął seta przy pomocy drugiej piłki setowej wynikiem 6:3.

Już w tym momencie było wiadomo, że Nadal zakończył rywalizację w tegorocznych finałach ATP. Jedynym warunkiem, który pozwalał Hiszpanowi mieć nadzieję na awans, była porażka Norwega w dwóch setach.

Hiszpanie grzmią po sensacyjnej klęsce Nadala. Hiszpanie grzmią po sensacyjnej klęsce Nadala. "Druga najgorsza w historii"

Odrodzenie Fritza i wyrównana walka do samego końca. Trzy sety i tie-break dla Ruuda

W drugim secie obaj tenisiści imponowali dyspozycją serwisową. Choć Fritz był blisko przełamania podania rywala już w drugim gemie, Norweg skutecznie się wybronił. Pozostałe gemy to popis podających, co przekładało się na utrzymujący się remis. Przełom nastąpił w dziesiątej odsłonie, kiedy Amerykanin zdołał odebrać podanie rywalowi i wygrać partię 6:4, wyrównując stan meczu.

Zacięta walka trwała także od początku decydującego seta. Obaj tenisiści utrzymywali podania, a jedyne breakpointy w piątym gemie przy serwisie Fritza szybko zostały obronione. Wyrównana rywalizacja trwała, a im bliżej końca spotkania, tym dyspozycja serwisowa zawodników była coraz lepsza. Doprowadziło to do tie-breaka, którym Ruud szybko odskoczył na 5-1. Fritz nie dał się łatwo pokonać i z czasem doprowadził do remisu 6-6. Dwie ostatnie piłki należały jednak do Norwega, który wygrał drugie spotkanie w Turynie i jako pierwszy zameldował się w półfinale ATP Finals.

Spain Davis Cup TennisKlęska Nadala dopełniła sensacji. 19-latek liderem rankingu ATP na koniec roku

Wtorkowe zwycięstwo pozwoliło Ruudowi utrzymać prowadzenie w grupie. Norweg ma na koncie dwa punkty i już teraz jest pewny awansu do półfinału. W ostatnim meczu zmierzy się z Nadalem, dla którego będzie to pożegnanie z Turynem. O drugą przepustkę do półfinału powalczą w bezpośrednim starciu Fritz i Auger-Aliassime. Oba mecze zaplanowano na czwartek 17 listopada.