Do nagrody "Rise and Raise Others Award" nominowano 32 kobiety w ośmiu różnych kategoriach. Iga Świątek miała szansę odebrać wyróżnienie w kategorii: zdrowie i dobre samopoczucie. Pierwsza rakieta świata przekazała całą premię pieniężną za drugie miejsce w turnieju WTA w Ostrawie na rzecz organizacji non profit działającej na rzecz zdrowia psychicznego, co zostało zauważone przez ONZ. W ten sposób tenisistka promowała w Polsce Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. - Będzie to 280 tysięcy złotych i trafi do SOS Wioski Dziecięce na wsparcie psychologiczne dla podopiecznych Wiosek w całej Polsce - napisała później w mediach swoich mediach społecznościowych.
Ostatecznie Świątek nie otrzymała wyróżnienia. Więcej głosów zebrała Brazylijka Regina Markus, która jest profesorem i kierownikiem Laboratorium Chronofarmakologii na Uniwersytecie w Sao Paulo. Poza Igą Świątek w gronie nominowanych znalazły jeszcze trzy inne Polki: inwestorka i reporterka Dominika Kulczyk (kategoria: "Wyeliminowanie ubóstwa"), neurobiolożka i astrobiolożka Agata Kołodziejczyk (kategoria: "Edukacja") oraz prezes zarządu Stowarzyszenia Konferencji i Kongresów w Polsce Paula Fanderowska (kategoria: "Działania na rzecz klimatu"). Dominika Kulczyk okazała się jedyną kobietą z naszego kraju, która otrzymała tę prestiżową nagrodę.
Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl.
Nagroda "Rise and Raise Others Award" - jak podaje jej fundator - jest "wyrazem uznania i wdzięczności składanym wybitnym kobietom za ich zaangażowanie i entuzjazm we wspieraniu innych w realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych". Za jej przyznawanie odpowiedzialna jest UN Women - agencja Organizacji Narodów Zjednoczonych zajmująca się równością płci i wzmocnieniem pozycji kobiet.