USA czekało 18 lat i się doczekało. Zmiana pokoleniowa

Po raz pierwszy od aż dwunastu lat dwie amerykańskie tenisistki są w najlepszej czwórce rankingu WTA. Ostatni raz udało się to legendom tenisa.

Amerykanki Jessica Pegula (3. WTA) i Coco Gauff (4. WTA) i Jessica Pegula już od jakiegoś czasu są dwiema najwyżej notowanymi amerykańskimi zawodniczkami w rankingu WTA. W tym tygodniu zrobiły kolejny krok w swoich karierach i obie znalazły się w najlepszej "4" rankingu WTA. 28-letnia Pegula awansowała z piątego na trzecie miejsce, a dziesięć lat od niej młodsza - Gauff z siódmego na czwartą pozycję.

Zobacz wideo Nowa Iga Świątek. Jednak Djoković, a nie Nadal? [Sport.pl LIVE]

Zmiana pokoleniowa w USA. Gauff i Pegula tak jak siostry Williams

Ostatni raz dwie Amerykanki w najlepszej "4" rankingu WTA były aż dwanaście lat temu! Wtedy w połowie października Serena Williams zajmowała drugą pozycję, a jej starsza siostra - Venus - czwarte miejsce. Od tego czasu nie było dwóch Amerykanek w czołowej "4" rankingu WTA.

Teraz Gauff i Pegula awans zanotowały m.in. dzięki niezłym występom w ubiegłym tygodniu. Ta pierwsza awansowała do ćwierćfinału turnieju w Guadalajarze, a Pegula w tej samej imprezie wywalczyła swój pierwszy tytuł w imprezie rangi WTA 1000. Dzięki temu Pegula powróciła do najlepszej "5" rankingu WTA. Jej zwycięstwo w finale w Guadalajarze z Marią Sakkari 6:2, 6:3 było jej 39. zwycięstwem w turnieju rangi WTA 1000 w ciągu ostatnich dwóch sezonów. Żadna inna zawodniczka na świecie w tym okresie nie ma takiego bilansu.

- I dzieli nas dziesięć lat - napisała żartobliwie Pegula na Twitterze.

Pegula została również najwyżej sklasyfikowaną Amerykanką w rankingu WTA od lutego 2019 roku. Wtedy na najniższym stopniu podium była Sloane Stephens.

Z kolei Gauff w tym tygodniu przeszła do historii również z innego powodu. Została pierwszą nastolatką od 2004 roku (wtedy Rosjanka Swietłana Kuzniecowa), której udało się znaleźć w najlepszej "4" rankingu singlistek oraz deblistek.

Warto również dodać, że w najlepszej "20" rankingu WTA są również jeszcze dwie inne Amerykanki - na 11. pozycji sklasyfikowana jest Madison Keys, a na 14. - Danielle Collins.

Gauff i Pegula teraz zagrają w turnieju WTA Finals. Wystąpi w nim również też najlepsza tenisistka świata - Iga Świątek. Losowanie fazy grupowej w piątek. Turniej odbędzie się w dniach 31 października - 7 listopada.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.