21. tenisistka świata chce zdradzić Rosję. Rodacy zaskoczeni

Rosyjska tenisistka Jekatierina Aleksandrowa chce zmienić obywatelstwo. 27-latka prowadzi już rozmowy z Czeską Federacją Tenisa, o czym poinformowały zagraniczne media. Doniesieniami zaskoczeni są jej rodacy. - Nie wiem nic o jej planach startów pod czeską flagą - przyznał Szamil Tarpiszczew.

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już od ponad siedmiu miesięcy. W trakcie wojny życie straciło tysiące żołnierzy oraz cywilów. Przeciwko agresji opowiedziało się wiele instytucji sportowych, które wykluczyły z rywalizacji zawodników pochodzących z państwa najeźdźcy. Mniej radykalnie postąpiły światowe organizacje tenisa - ATP i WTA. Zakazały Rosjanom jedynie występów pod narodowymi flagami. Bardziej stanowcze kroki podjęli organizatorzy Wimbledonu, którzy wykluczyli z rywalizacji sportowców pochodzących z państwa Putina. Niektórzy reprezentanci Rosji myślą o zmianie obywatelstwa. Jedną z takich osób jest Jekatierina Aleksandrowa.

Zobacz wideo Nowa Iga Świątek. Jednak Djoković, a nie Nadal? [Sport.pl LIVE]

Jekatierina Alekandrowa planuje zmianę obywatelstwa. Pierwsze rozmowy z Czeską Federacją Tenisa. Rosjanie zaniepokojeni

Kariera 27-latki nabiera rozpędu. Jeszcze kilka miesięcy temu Rosjanka otwierała drugą setkę najlepszych tenisistek na świecie. Później wygrała trzy turnieje rangi WTA. W ostatnich czterech miesiącach triumfowała dwukrotnie - zarówno w Libema Open, jak i w Hana Bank Korea Open. Dzięki zwycięstwom awansowała w rankingu i aktualnie zajmuje 21 miejsce.

Co więcej, Aleksandrowa regularnie występuje także w drużynie narodowej. Tenisistka była w składzie reprezentacji Rosji, który wygrał w ubiegłym sezonie turniej Billie Jean King. Co więcej, w poniedziałek jej zasługi dla sportu narodowego zostały docenione i zawodniczka otrzymała tytuł "Honorowej Mistrzyni Sportu". Oprócz niej na takie wyróżnienie mogła liczyć Daria Kasatkina, co wywołało sporo kontrowersji, o czym więcej pisaliśmy TUTAJ.

Djoković, ŚwiątekDjoković jak Iga Świątek. Komentatorzy nie wytrzymali [WIDEO]

Mimo że Aleksandrowa jest obywatelką Rosji, to już od kilku lat mieszka i trenuje w Czechach. W ostatnich dniach pojawiły się nawet informacje, że tenisistka zamierza zmienić obywatelstwo, co ma związek z inwazją Rosji na Ukrainę. Zaskoczony tym faktem był Szamil Tarpiszczew, prezes Rosyjskiej Federacji Tenisowej.

- Nie wiem nic o jej planach startów pod czeską flagą. Jestem tym tak samo zaskoczony, jak i pozostali rodacy. Przynajmniej jak dotąd Aleksandrowa nie poinformowała mnie o chęci zmiany obywatelstwa. Igor Awdiejew, który nadzoruje kobiecą reprezentację naszego kraju, także nic o tym nie wie - przyznał działacz, cytowany przez portal Lenta.ru. 

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Iga Świątek, rozmowa w TVPŚwiątek w TVP. Niedyskretne pytanie dziennikarki okazało się ostatnim

Jak donoszą zagraniczni dziennikarze, rosyjska tenisistka podjęła już pierwsze kroki w kierunku zmiany obywatelstwa. Aleksandrowa prowadzi rozmowy z Czeską Federacją Tenisa. Decyzja powinna zapaść w ciągu najbliższych tygodni. 

Więcej o: