Polska tenisistka skazana za doping. Długoletnia dyskwalifikacja

Sprawa Anastazji Szoszyny toczyła się od końca 2020 roku. Choć polska tenisistka nie przyznała się dostosowania dopingu, Międzynarodowa Federacja Tenisowa ukarała ją czteroletnią dyskwalifikacją.

Anastazja Szoszyna obecnie jest sklasyfikowana w rankingu WTA na 886. miejscu. Pod koniec 2020 roku zajmowała najwyższą w karierze, 381. lokatę i zapowiadała się na dobrą zawodniczkę. Polka ma w dorobku 5 tytułów w turniejach rangi ITF. Od dłuższego czasu tenisistka nie rozegrała żadnego spotkania, a wszystko za sprawą toczącego się wobec niej postępowania w sprawie dopingu.

Zobacz wideo Skoczkowie narciarscy "w tenisowej piaskownicy". Kamil Stoch uspokaja Igę Świątek

Anastazja Szoszyna z 4-letnią dyskwalifikacją za stosowanie dopingu. Jest wyrok ITF

Szoszyna została zawieszona przez Międzynarodową Federację Tenisową w grudniu 2020 roku. W  pobranej 26 października 2020 roku podczas zawodów ITF w Stambule próbce moczu wykryto obecność stanozololu, który jest uznawany za środek dopingowy. Polka nie przyznała się do złamania przepisów i broniła się przed Niezależnym Trybunałem. Jej wyjaśnienia były jednak kuriozalne. Tenisistka stwierdziła, że środek miał znaleźć się w jej organizmie przez mężczyznę, z którym miała w tym czasie romans i który zażywał stanozolol. Jej tłumaczenia nie przekonały jednak ITF.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Międzynarodowa Federacja Tenisowa w czwartek opublikowała wyrok w tej sprawie. Szoszyna została ukarana dyskwalifikacją na okres 4 lat i będzie mogła wrócić do rywalizacji pod koniec 2024 roku. Kara jest bowiem liczona od momentu pobrania próbki, czyli od 26 października 2020 roku. Tym samym tenisistka będzie zmuszona niejako zaczynać karierę zawodową od początku. Aktualnie w rankingu WTA na jej koncie są 23 punkty, których nie będzie miała możliwości bronić. Spowoduje to jej wypadnięcie z klasyfikacji.

Więcej o: