Kasatkina namawia do zmiany obywatelstwa. Jest odpowiedź z Rosji

Daria Kasatkina (12. WTA) nie kryła, że chce końca wojny w Ukrainie. Dodała też, że dla wielu Rosjan lepiej będzie, jak zmienią obywatelstwo. - Już teraz pojawiają się takie pytania - stwierdziła. Tenisistka doczekała się odpowiedzi. - Kieruje takie apele w niewłaściwy sposób. Toruje sobie drogę - odpowiada Swietłana Żurowa, deputowana Dumy Państwowej.

Kasatkina odbyła szczerą rozmowę z dziennikarzem sportowym i blogerem Witiem Krawczenko. - Tak, mam dziewczynę. Nigdy nie mówiłam o tym tak otwarcie przed kamerą - zdecydowała się powiedzieć światu rosyjska tenisistka. Odniosła się też do wojny w Ukrainie. Wystarczy to, że Kasatkina określa je mianem "wojny". W Rosji za użycie tego słowa grożą surowe kary. Za "fałszywe informacje" na temat - jak twierdzi reżim - "specjalnej operacji wojskowej" można trafić do więzienia na 15 lat. 

Zobacz wideo Wiele firm podejmowało próbę stworzenia symulatora tenisa na miarę piłkarskiej FIFY. Jak poradził sobie Matchpoint?

Duma Państwowa odpowiada Darii Kasatkinie. "Nie można kupić miłości ludzi"

Tematów poruszonych w rozmowie było dużo więcej. Dotyczyły one sankcji nałożonych na Rosję i tamtejszych sportowców. Dla przykładu z powodu inwazji zbrojnej Kasatkina i inni nie mogli zagrać w Wimbledonie. - Rozumiem decyzję o wykluczeniu nas z turnieju, choć jest ona dla mnie bolesna - mówiła. W wywiadzie wspomniała też, że może być w ostatnim pokoleniu rosyjskich tenisistów i tenisistek grających na najwyższym poziomie.

- Myślę, że przez lata tak będzie. Wiele utalentowanych dzieciaków, których rodzice będą mieli taką możliwość, zmieni obywatelstwo. Szczerze mówiąc, to już teraz pojawiają się takie pytania. Skoro [Rosjanie] otrzymali zakaz wstępu na Wimbledon, to nie wiadomo, co będzie dalej. Ale mogę powiedzieć dzieciom: jeśli macie szansę, zmieńcie obywatelstwo - mówiła Kasatkina. Wszystkie te aspekty wątki zostały już skomentowane w Rosji

Damian Kądzior w barwach Piasta Gliwice i reakcja Zbigniewa Bońka na jego wycenęLech robi transfer, a Boniek komentuje. "Nie jest tyle wart. Ukłony"

Więcej treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

- Obecnie nie ma problemu w tenisie, więc po co zmieniać obywatelstwo. Tylko Wimbledon zakazał startu [Rosjanom]. Pozostałe turnieje na to zezwalają. Ona kieruje takie apele w niewłaściwy sposób. Najwyraźniej ma w planach wyjazd i toruje sobie drogę [powrotną] - skomentowała słowa Kasatkiny deputowana Swietłana Żurowa w Vprognoze.ru. 

Dodała też, że Daria Kasatkina po ujawnieniu swojej orientacji seksualnej "potrzebuje wsparcia społecznego". Dlatego ma formułować myśli właśnie w ten sposób. Jakie rozwiązanie wskazuje Żurowa? - Nawet jeśli przez rok nie ma zawodów międzynarodowych, to znaczy, że trzeba stworzyć system zawodów wewnątrz kraju, żeby sportowcy nie stracili swoich umiejętności - powiedziała. 

Daria KasatkinaKasatkina zapytana o Rosję wybuchła płaczem. Może już nie wrócić do domu

Deputowana odradza też zmianę obywatelstwa, bo może to zająć zbyt dużo czasu. - Człowiek nie będzie mógł startować w zawodach przez rok czy dwa. Co więc się zmienia? Za dwa lata otrzyma inne obywatelstwo, [ale] nie jest tak, że przez te dwa lata nic się nie wydarzy. Nie jesteśmy teraz zbytnio kochani. Można zmienić narodowość, ale nie można kupić miłości ludzi - zakończyła. 

Więcej o: