Rosyjski półfinalista Australian Open miał ustawiać mecze. ZDF ujawnia

Dominik Senkowski
Zdaniem niemieckiej stacji ZDF, Rosjanin Asłan Karacew i Gruzin Nikoloz Basilaszwili są podejrzani o ustawianie meczów u bukmacherów. Obaj należą do top 50 rankingu ATP. Karacew był rok temu w półfinale Australian Open. Za plecami obu kryje się tajemnicza postać białoruskiego trenera.

Tenis od lat ma problemy z ustawieniem spotkań u bukmacherów. Zwykle dotyczyło to zawodników niżej sklasyfikowanych. Teraz sprawa jest poważniejsza. W śledztwie stacji ZDF padają nazwiska 42. na świecie Asłana Karacewa oraz 26. Nikoloza Basilaszwiliego. Rosjanina i Gruzina łączy nazwisko Jahora Jatsika, białoruskiego trenera. To on miał oferować im pieniądze za ustawienie meczów. Szkoleniowiec prowadził Karacewa w latach 2018-2021, a Basilaszwiliego przez 18 miesięcy od 2013 roku.

Zobacz wideo Tajemnica kortów Wimbledonu. Dlaczego tak bardzo różnią się od innych?

Trener atakuje trenera

W reportażu ZDF wypowiada się jeden z trenerów, który - chcąc pozostać anonimowym - obciąża Jatsika. - Od lat zajmuje się oszustwami bukmacherskimi, pracując z osobami zajmującymi się ustawianiem meczów w Rosji i Europie Wschodniej. Zawsze ma przy sobie dużo pieniędzy, pozostaje obecny w rozgrywkach ATP i szuka młodych tenisistów, którzy mają problemy: finansowe lub psychiczne. Patrzy, kogo może łatwo przekonać pieniędzmi - tłumaczy. 

Źródło niemieckiej stacji woli pozostać anonimowe. Przyznaje, że Jatsik obserwował Karacewa i Basilaszwiliego od dawna. - Mają wielki talent, ale na początku kariery mieli problemy finansowe, spadali w rankingach. Za każdym razem w krytycznych momentach Jatsik przychodził do nich z propozycją pomocy - dodaje rozmówca ZDF.

Podejrzane spotkania Karacewa

Dziennikarze niemieckiej stacji informują o pięciu spotkaniach, które miały być ustawione przez Karacewa, srebrnego medalistkę igrzysk w Tokio w grze mieszanej. W dwóch przypadkach Rosjanin współpracował z białoruskim trenerem. Chodzi o występy deblowe Karacewa w Finlandii 2019 r. i Kazachstanie w 2020. Oba rozgrywane były w ramach turniejów niższej rangi Challenger Tour przed wielką przemianą Karacewa, do której doszło podczas Australian Open 2021. Rosjanin ma już 28 lat, a do ubiegłorocznego turnieju w Melbourne nie należał do światowej czołówki. 

Francuski L’Équipe informuje o przesłuchaniach Jatsika i Karacewa przez policję podczas Roland Garros 2020. ZDT wskazuje także na możliwe manipulacje ze strony Rosjanina podczas tegorocznego turnieju w Stuttgarcie. Organizatorzy niemieckiej imprezy twierdzą, że nic nie wiedzą o ustawieniu spotkania.

Co dalej?

- Mogę potwierdzić, że przeanalizowaliśmy mecze Asłana Karacewa, ale ze względu na nasze relacje z Międzynarodową Federacją Tenisa nie mogę podać szczegółów - twierdzi Tom Mace, dyrektor operacyjny Sportradar, firmy monitorującej rynek zakładów bukmacherskich dla światowego związku.

Pedro JustinianoRadomiak ma nowego piłkarza. Pedro Justiniano podpisał kontrakt

International Tennis Integrity Agency (ITIA - organizacja odpowiedzialna za ochronę uczciwości profesjonalnego tenisa na całym świecie, organ ITF) nie komentuje sprawy. Dożywotnio zbanowana przez ITIA za oszustwa w zakładach jest była partnerka Karacewa, Sofia Dmitriewa.

Sam Karacew początkowo udzielił wywiadu ZDF, ale później wycofał swoje odpowiedzi. Według rosyjskich mediów w ITIA toczy się postępowanie w sprawie ustawiania spotkań przez Basilaszwiliego. 

Liga Narodów siatkarzy w Ergo Arenie. Polska - SłoweniaTak wygląda tabela Ligi Narodów po fazie grupowej. Zdecydowało ratio setów

Więcej o: