Zasady tenisa. Dlaczego punktacja jest tak nietypowa? 0, 15, 30 i 40 w gemie

Choć w ostatnich miesiącach popularność tenisa za sprawą świetnej formy Igi Świątek zdecydowanie wzrosła, to nie każdy dokładnie wie, jakie są zasady tej dyscypliny i skąd się wzięły. Okazuje się, że ich geneza sięga XV wieku, kiedy to pojawiały się pierwsze przepisy tego sportu.

Kibice piłkarscy od jakiegoś czasu nie mają zbyt wielu możliwości do emocjonowania się meczami. Wraz z zakończeniem sezonów ligowych i zgrupowań reprezentacji, czeka ich kilka tygodni przerwy od ich ulubionej dyscypliny. Ponadto w tym roku nie są organizowane letnie igrzyska olimpijskie, przez co zakres dyscyplin, które można oglądać podczas letnich miesięcy mocno się okroił.

Zobacz wideo Tajemnica kortów Wimbledonu. Dlaczego tak bardzo różnią się od innych?

Marta KostiukSzukała na Twitterze partnera do miksta i zagra z Kubotem. "Polak to świetne połączenie"

Wzrost popularności tenisa

Od jakiegoś czasu coraz większą popularnością wśród polskich kibiców cieszy się tenis. Obecnie wiele osób śledzi zmagania polskich sportowców podczas Wimbledonu, jednak nie jest to spowodowane tylko i wyłącznie brakiem transmisji ze zmagań na innych sportowych arenach.

Szczególny wzrost popularności tenisa w Polsce przypisuje się znakomitym występom Igi Świątek. Od momentu, w którym polska tenisistka zaczęła odnosić największe sukcesy, liczba chętnych, aby przynajmniej rekreacyjnie uprawiać tę dyscyplinę sportu zdecydowanie wzrosła. Spora część kibiców zaczęła także kierować się na drogę profesjonalną.

Zasady gry w tenisa

Zwłaszcza w przypadku nowicjuszy, sporą zagadkę mogą stanowić dla nich zasady tenisa, a dokładniej sposób, w jaki naliczane są punkty. Zastanawiać może przede wszystkim to, dlaczego poszczególne punkty w gemach zapisywane są za pomocą liczb 0, 15, 30 i 40.

Zaczynając jednak od początku - każdy mecz tenisowy, podobnie jak w siatkówce, składa się z setów. W zależności od rodzaju turnieju, do wygrania meczu mogą być potrzebne dwa lub trzy sety. W każdym secie z kolei rozgrywane są gemy. Zwycięża zawodnik, który jako pierwszy wygra sześć gemów, z przewagą co najmniej dwóch. Przy wyniku 6:5, rozgrywany jest dodatkowy gem, natomiast przy remisie 6:6 odbywa się tie-break, którego zwycięzcą jest zawodnik, który jako pierwszy zdobędzie siedem punkty przy dwóch punktach przewagi.

0, 15, 30 i 40 w gemie

Jedna z hipotez co do sposobu punktacji w tenisie głosi, że w XV wieku we Francji skupiono się na systemie na podstawie zegara, gdzie każda ćwiartka tarczy oznaczała wyniki 15, 30 i 45. Po zatoczeniu koła, czyli osiągnięciu liczby 60, gra dobiegała końca. Jako że przy wyniku 45-45 jeden z zawodników wygrywałby partię, zdecydowano się na zamianę 45 na 40, przy czym przy wyniku 40-40 wskazówka wygrywającego zawodnika przesuwała się na 50.

Iga ŚwiątekŚwiątek zabrała głos po trudnym meczu. "Rywalka lepiej wykorzystywała wiatr"

Druga teoria dotyczy hazardu i faktu, że niegdyś na zwycięstwo w danym spotkaniu gracze stawiali jednego denara, na którego składa się 60 sous. Każda piłka była warta 15 sous, natomiast nazwę trzeciego punktu zmieniono z "forty-five" na "forty". Po remisie 40-40, podobnie jak dziś, zawodnicy walczyli do dwóch punktów przewagi o zwycięstwo.

Więcej o: